Hemen hemen her kadının kabusu selülit!

Selülit tüm kadınların ortak sorunu olmakla beraber yaz aylarına yaklaştıkça çözülmesi gereken büyük bir sorun haline geliyor.
Peki ama selülit nedir? Neden oluşur?
”Selüloit yada kısaltılmış şekli ile selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde oluşan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü bırakan bir hastalıktır. İki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki, tıpta buna “portakal kabuğu görünümü” denir.” Tıptaki adı Hidrolipodistrofi’dir.
Selülit yalnızca estetik sorunu gibi görünse de tamamen sağlık sorunudur. Halk arasında kilolu kadınlarda daha fazla olması gibi bir yanılgı hakim. Oysa selülit zayıf kadınlarda hatta çocuklarda da olabiliyor. Aynı zamanda eskiden bu kadar önemli bir sorun değilken, günümüzde bu kadar sık karşılaşmamızın sebebi teknolojinin gelişmesiyle hareketlerimizin kısıtlanması ve düzensiz beslenme.
Selülit Nedenleri;
1) Genetik faktörler
2) Hormon bozuklar
3) Kan dolaşımı bozukları
4) Bağ dokusu zayıflığı
5) Düzensiz beslenme
6) Hareketsizlik
Selülite Dur Demek İçin;
1) Günde en az 1.5-2 litre sıvı alınmalıdır. (Su, soda, meyve suyu, ıhlamur)
Kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
2) Beslenme ne kadar fazla tek yönlü olursa, selülite o kadar çabuk aday olursunuz.
fast fooddan, hamur işi tatlılardan, tuzlulardan, çikolatalardan uzak durulmalıdır. Bunlar yağ hücrelerini şişiriyorlar,
dokularda su yapıyorlar ve vücudun atıklardan temizlenmesini önlüyorlar. Tatlı ihtiyacını sütlü tatlılardan gidermelisiniz.
3) Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
4) Kan dolaşımındaki bozukluğu ortadan kaldırmak için spor yapmak gerekir, özellikle selülit tedavisinde yürüyüş çok önemlidir.
5) En önemli ve etkili yöntem kesinlikle MASAJ’dır.
Masaja okşama hareketleriyle başlayın. Önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıdan yukarı doğru kalçalarınıza
kadar masaj yapın. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın
ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın.Masajdan sonra selülit kremlerini masaj şeklinde vücudunuza yedirin.
Masaj ile lenf ve kan dolaşımı harekete geçecektir. Sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Önerilen Makaleler