HEDEFLERİNİZE ULAŞMANIN 4 YOLU

İstedikleriniz, arzularınız, başarmak istedikleriniz var ama başlamak için zamanınız yok. Günümüzün genel problemlerinden biridir bu ve ne yaparsak yapalım 24 saatin bize yetmeyeceğini düşünüyoruz. Unutulan aslında bunun sadece kendi düşüncemiz olması. Çünkü düşüncelerimiz bizin davranışlarımıza yansır ve o şekilde yaşarız. Oysa değerlendirmek için koskoca 24 saat verilmiştir bize. Peki hedeflerimizi de gerçekleştirmek istiyorsak zamanımızı iyi değerlendirmemiz gerekir, öyle değil mi? 

Ufak ipuçlarıyla bu mümkün.

1. Arzularınızı hedeflendirin.

İsteklerimiz her gün artsada, arzu ettiğimiz ve başarmak istediğimiz hususları hedeflere bölmeyi deneyin. Kısaca: istediğiniz şeyi, kendinize hedef olarak belirleyin. Hergün bu hedefe doğru ilerlemek için çalışın. Bu çalışmayı alışkanlık haline getirin. Evden çıkarken anahtarınızı yanınıza almak nasıl bir alışkanlıksa, hedefinize ulaşmak için çalışmanızda alışkanlık haline gelsin. 

2. “İş güç derken yoğunluktan zaman kalmıyor, ayıracak zamanım yok” dediğinizi duyabiliyorum. O noktada durun ve düşünün. Gerçekten ayıracak bir saatiniz bile mi yok? Haftada birkaç saat ayırmanızda mı mümkün değil? Mümkün. Sosyal medyada geçireceğiniz zamandan kısıtlamaya ne dersiniz? 

3. Anı yakalayın.

Gün boyunca mutlaka ufakta olsa boşluklarımız olur. Bu boşlukları değerlendirmek sizin elinizde. Otobüste boş boş dışarı bakmaktansa internette araştırma yapabilirsiniz. Mesela spor salonuna yazılmak istiyorsunuz, internetten yakın spor salonların adreslerini not alabilirsiniz. 

4. Ortak hedefler

Sizinle aynı hedefleri olan insanlarla birlikte ilerlemek size fayda sağlar. Bu sayede birbirinizden feyz alır ve motive olursunuz. Farklı karakterde iki insan olabilirsiniz ama ortak hedeflerde buluştuğunuzda bu size yeni bakış açıları kazandırır. Kendinizi kıyaslar ve uyguladığınız yöntemi sorgularsınız. İtiraf edelim, gittiğimiz spor salonunda spor yapanları gördükçe bu bizi daha çok motive etmiyor mu?

Unutmayın hedefiniz varsa, ona ulaşmanın yollarınıda bulursunuz. Sizin elinizde, yeterki çok isteyin!

Önerilen Makaleler