Bir arkadaşınız, eşiniz, anneniz veya kardeşiniz size bir şey sorduğunda hayır diyemiyor musunuz? Kendi işiniz aksasa bile yardıma mI koşuyorsunuz? Sonrasında kendinize yeterli zaman ayıramadığınız için kendinize mi kızıyorsunuz? Bu da sizi strese mi sokuyor?
Sizde hayır diyemeyenlerdensiniz ve yalnız değilsiniz. Kendi işinizden vazgeçip, başkasına iyi görünmek isterken, kendinizi boşuna hırpalıyorsunuz aslında. Çünkü bunu yapmak ne size ne de karşınızdakine faydası var.
Bu noktada önemli olan, eğer siz hayır derseniz karşınızdaki kişinin sizin hakkınızdakı düşüncesi değişecekmi? Hayır! Değişmeyecek, çünkü sizi siz olduğunuz için kabul eden biri sizin istemediğiniz bir şeyi size zorla yaptırmak istemez. istemeyeceği için de sırf bu sebeple sizin hakkınızda kötü bir düşünceye kapılmaz.
Peki nasıl öğrenebilirsiniz hayır demeyi..
Önemli olan yapabileceklerinizin ve yapamayacaklarınızın farkında olmak ve sınır çizmek. Herkes her şeyi yapabilir diye bir kural yok. Kapasiteniz dogrultusunda yardımınız dokunabilir. Yapamayacagınızı bile bile çabalamakda, karşınızdaki kişi için belkide zaman kaybı. Nasıl bir markette aradığınız ürünü bulamayınca, başka bir markete gidiyorsunuz. Karşınızdaki kişide sizden hayır cevabı alınca, başkasından yardım isteyecektir.
Peki hayır dediniz ama hala içinizi kemiren bir suçluluk duygusu var…
İlk hayır cevabınızda böyle hissetmeniz normal, çünkü alışmış oldunuz çizgiden çıkıyorsunuz. İnanın bunu tekrarladıkça, strese girmeden hayır dedikçe daha rahat olacaksınız. Çünkü size strese sokan, karşınızdakinin problemini kendi probleminiz gibi görüp yardımcı olmak istemenizden kaynaklanıyor.
Bir oyuncak düşünün, karşidan biri bu oyuncağı size doğru atıyor. Bu oyuncak kucağınıza düştüğünde ne yaparsınız? ‘Hemen elime alırım’ dediğinizi duyar gibiyim. Yanlış! Neden yanlış? Bu sizin oyuncağınız değil ve tutmak zorunda değilsiniz. Başkasının problemide sizin probleminiz değil. Onu kendinize görünmez bir yük haline getirmemek için hayır demelisiniz, çünkü bu sayede kendinize daha Çok zaman ayırabilir ve daha mutlu olabilirsiniz.

Önerilen Makaleler