HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMENİN YOLLARI

Belki spora başlamak, zayıflamak veya bir kitap yazmak. Herkesin mutlaka gerçekleştirmek istediği bir hayali veya hayalleri vardır. Peki sizin ulaşmak istediğiniz hedefleriniz nelerdir? Herzaman yapmak isteyip ama adım atmaya çekinmenizin sebebleride vardır mutlaka.  Hayalinizi gerçekleştirmek için azim ve isteğe ihtiyacınız var ama bazen öyle bir hayaller kurarsınız ki, büyüklüğünden ulaşılmaz hale gelir. Oysa küçük adımlarla kurduğunuz o büyük hayallere erişebilirsiniz. İşte bu üç adımla gerçekleştirebilirsiniz.

Birinci adım: ön araştırmanızı yapın.

Büyük veya küçük diye ayırt etmeden hedeflerinizi bir kağıda yazın. Bunu yaparken endişelerinizi ve korkularınızı bir kenara koyun ve sadece kalbinizden geçenleri yazın. İçinizde kalmış bir hayal vardır. Belki hayatınızdan çok memnunsunuz ve hedefim yok diyorsunuz. Değiştirmek veya yapmak istediğiniz birşey olmayabilir ama iyi düşündüğünüzde mutlaka ufak bile olsa birşey vardır. Belki çocukluğunuzdan eskilerde kalan bastırılmış bir hayaliniz vardır. Unutmayın başarmak için önemli olan sonuç değil, başardığınızda size hissettireceği başarmışlık duygusu. Bunu düşünerek yola çıkarsanız aslında yapmayı arzuladığınız bir hayaliniz ortaya çıkacaktır. 

İkinci adım: korkularınızın farkına varın.

Kabinizi dinleyip hedefler koyduğunuzda, sizi engelleyen sebepler ne? Sebep üretmek kolay olsada, bunların farkına varmak zor olabiliyor. Korkular biz onlara izin verdikçe hayatımızda yer alabilirler. Eğer korkularınıza var olma alanını kısıtlarsanız, kaybolurlar. Bunu yapabilmek için özgüven temel kuraldır. Kendiniz ile ilgili ölümsüz düşünceleri olümlü hale getirip, özgüven sorunuzu çözebilirsiniz. Korkularınızın üzerine gitmezseniz, başaramayacağınızıda bilemezsiniz. Bunu tecrübe etmek için kendinize izin verin. Başaramazsanız bile denemiş olmak özgüveniniz için büyük bir adım. 

Üçüncü adım: şimdi başlayın.

Hayal kurmak bir yana, hayalleri gerçekleştirmek ayrı birşeydir. Olumlu düşünmek motivasyon ve özgüven için iyi olmasına rağmen, gerçeklikten uzaklaşmamak gerek. Gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan şeyleri tespit edin. Başardıktan sonra hayatınızda neler değişeceğini düşünün. Hayal ile gerçeği ayırmak sizi planlı ve programlı ilerlemenizi sağlar. Bu sayede mantıklı yollar keşfeder ve hedefe ulaşmanız kolaylaşır. 

Unutmayın başlamak başarmanın yarısıdır. Ertelemek sadece zaman kaybı.

Önerilen Makaleler