En iyi sporcuların ‘gizli güçleri’ vardır. Onlar bir kası çalıştırmadan bile başarılarını hayal edebiliyorlar. Çünkü hayalinizde canlandırdığınız şey, sizin gerçeğiniz olur.  Neyi gerçekleştirmeyi hayal ediyorsanız ancak o kadar büyüklükte işler başarırsınız.

Başarının kilit noktası hedeflediğinizi hayal etmek. Yapmanız gereken çok basit, kendinize zaman ayırın ve hedeflediğiniz şeyi hayalinizde çizin, hatta bir kağıda çizin ve bunu hissederek yapın. Bu sizi daha güçlü hissettirir ve emin adımlarla ilerlemenizi sağlar.  Mesela antrenman öncesi, iş öncesi veya günlük yaşantınızda uygulamaya başlayabilirsiniz.

1.İyi bir antrenman öncesi

Düşünce gücüyle bile iyi bir antrenman yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Spor salonuna girmeden önce veya spora başlamadan önce anın farkına varın. Size neler hissettirdiğinin farkına varın ve bunu bilinçli olarak hissedin. Zihninizde spor programınızı tekrar gözden geçirin. Yürüdüğünüz zemini, çevireceğiniz pedalı veya kaldıracağınız ağırlığı hayal edin. Hangi kasları çalıştıracağınızı, ne kadar zorlanacağınızı ve akıtacağınız teri düşünün. Bunu uygulamanız, sonrasında yapacağınız antrenmanınızda daha fazla verim almanızı sağlar.

2.Verimli bir iş günü 

Uyandığınızda ilk olarak derin nefes alın ve bugünün size ne getireceğini hayal edin. Yapmak istediğinizi net ve detaylı bir şekilde hayalinizde canlandırın. Örnek: “Bugün imkanım olursa spor salonuna gitmeyi düşünüyorum” demek yerine “Iş çıkışı saat 17.00’da spor salonu gidip sporumu yapacağım” söylemeyi deneyin. Bu şekilde hayalinizi ve yapmanız gerekenleri detaylı olarak zihninizde canlandırırsanız, size günlük hayatınızda netlik kazandırır. Yapacaklarınızı hayalinizde canlandırmak iş hayatınızda performansınızı arttırır ve işlerinize yoğunlaşmanız kolaylaştırır. 

3.Daha az stres

Amerikalıların stres anında sık kullandıkları bir söz vardır “Go to your happy place”. Stresli bir ortamda bulunduğunuz mekanı terk etmek her zaman mümkün olmayabilir. Zihninizde mutlu hissettiğiniz yerde bulunduğunuzu hayal edin. Bu sizi sakinleştirecek ve olumlu enerjilerle tekrar buluşturacaktır.

Unutmayın, bir çiçeği büyütmek için nasıl ona ilgi verip suluyorsak, hayallerinize de odaklanarak ve çok isteyerek onları gerçekleştirebilirsiniz.

Önerilen Makaleler