Hareketsizlik Obeziteden Daha Tehlikeli

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları her yıl 676 bin ölümün hareketsiz bir yaşamdan kaynaklandığını; aşırı şişmanlık yüzünden ölenlerin ise 337 bin kişi olduğunu açıkladı. Araştırmacılar herkesin günde en az 20 dakika süreyle seri adımlarla yürümesinin önemli yararlar sağlayacağını bildirdi. Obezite ile hareketsizlik genellikle birlikte düşünülüyorsa da, uzmanlar, egzersizin her kilodaki insan için yararlı olduğunu vurguluyor. Ayrıca hareketsiz olan zayıf insanların daha büyük sağlık tehlikeleriyle karşı karşıya kaldığına ve egzersiz yapan obez kişilerin, yapmayanlara kıyasla daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiliyor.
Bahanelere yer vermeden düzenli spor yapmaya başlamanın tam zamanı. İnce olmak ya da aşırı kilolu olmak hareketsizlik için geçerli bir bahane değil. Gün içerisinde fazladan yapacağın aktivitelerle günlük hareket limitini doldurabilirsin. Unutma buradaki 20 dakikalık süre minimum süredir. İdeal olanı ise 60 dakikalık aktivitelerdir.
Güçsüzlük hissediyorsan ilk olarak yürüyüşle başlayabilirsin. Obeziteden kaynaklanan ya da aşırı zayıflıktan kaynaklanan sebeplerle ilk seferde 60 dakika boyunca yürüyemeyebilirsin. 20 dakika ile başlayıp her geçen gün yavaş yavaş arttırabilirsin.

Önerilen Makaleler