Hamilelik döneminde herkesinde bildiği gibi kimyasallardan uzak durulması gerekiyor.
Saç Bakımı: Şampuanların içeriklerinde bulunan bir çok kimyasal hemen hemen her markada %95’e varacak şekilde aynı. Yani en doğal denilen şampuanın içeriğinde bile çok ağır kimyasallar bulunuyor. Bunun için doktorunuza danışmanızda fayda var yada en az zarar vereceğine inandığınız göz yakmayan bebek şampuanlarını kullanmak diğerlerine oranla daha az zararlı olabilir. Gebelikte saç dökülmesine de karşı gelmek için doğal içerikli bakım yağları tercih edilmelidir kozmetik dükkanlarında satılan kimyasal içerikli yağlardan uzak durulmalıdır.
Çatlaklar ve Kuruluk: Bebek yağı, hindistan cevizi yağı veya bio oil bu konuda hem lekelerin hemde çatlakların oluşmasını engellemede oldukça etkilidir. Tek nokta düzenli kullanmak ve hiç bir zaman bırakmadan devam ettirebilmektir. Erken önlem alırsanız hamilelik sonrasında çok rahat edersiniz.
El ve Ayak Bakımı: Gebelikte en çok merak edilen konulardan biri manikür ve pedikür yapımının zaralı olup olmayacağıdır. Bu konuda asıl ve en önemli nokta hijyendir eğer hijyenik olduğuna inandığınız bir yer varsa yada kendi manikür ve pedikür malzemeleriniz varsa hamilelik döneminde manikür ve pedikür büyük bir risk olmayacaktır. Hamilelik döneminin son üç ayında Ayaklarda ve ellerde şişme; oluşabilir bunun için fazla oturmayınız veya fazla sabit, ayakta kalmamalısınız. Ayaklarınız uzatabilir yada açık havada yavaş yürüyüşler yaparak ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Ilık suyun içine 1 çorba kaşığı tuz koyarak ayaklarınızı içinde bekleterek de şişliği azaltabilirsiniz.
Gebelikte oje ve aseton: İçeriğindeki kimyasallardan dolayı çok zararlı olduğu biliniyor ancak yeni çıkan ve tırnağın hava almasını sağlayan doğal içerikli ojelerden yararlanabilirsiniz. Bu konuda da dermatoloğunuza danışmanızda yada oje markalarının içeriklerini araştırmanızda fayda var. Her markanın içeriği aynı olmayacağından kendi oje markanızı küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz.
Gebelikte Makyaj: Her ne kadar bitkisel içerikli makyaj ve kozmetik ürünleri olsa da unutmayın her bitkisel içerik yararlı demek değildir. Zararlı bitkilerde ve içeriklerde mevcut. Bu nedenle çok dikkat etmelisiniz çünkü aşırı hassas geçen bu aylarda hiç alerjiniz olmayan ürünlere karşı alerjiniz çıkabilir, cildiniz, vücudunuz farklı tepkiler gösterebilir. Az ve hatta zorunlu kalmadıkça makyaj bile yapmayınız. İyi bir cilt bakım yağı ile cildinizin sağlıklı ve canlı durmasını sağlayınız. Çok gerekliyse hafif ve yüzünüzü bir kere yıkadığınızda bile çıkabilecek şekilde makyaj yapınız.
Gebelikte Diş Bakımı: Gebeklikte iki kişilik bir hayatınız olduğunu unutmayın, bu nedenle beslenmenizde kalsiyumu daha fazla almalısınız. Diş kaybına sebep olan en büyük sebeplerden biri kalsiyum eksikliğidir. Süt ve süt ürünlerine ve sebzelere beslenme programınızda yer verin. Düzenli ve doğru şekilde dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin. Kullandığınız diş bakım ürünlerinin içeriklerine göre seçin. Bitkisel içerikli diş macunlarını bu dönemde kullanmaya özen gösterin. Özellikle beyazlatıcı diş macunları ve beyazlatıcılardan uzak durun. Diş hassasiyetini arttırdığı için dişlerinize zarar verebilir.

Önerilen Makaleler