HAFTA SONUNU KAÇAMAKSIZ NASIL GEÇİRİRİM

Cumanın gelmesiyle hafta sonu kaçamaklarına da merhaba diyoruz. Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar yetişkinlerin hafta sonunda ortalama 419 extra kalori aldıklarını söylüyor. Bunun sebebi hafta sonunda sosyal faaliyetlerin çoğalması, uyku düzeninin bozulması ve verdiği rahatlıktan dolayı kaçamakların artması. Gayet doğal, çünkü butün bir hafta düzenli ve sağlıklı beslendikten sonra haftanın bitişiyle kendinizide ödüllendirmek istiyorsunuz.

Butün bunlar sizi mutsuz ediyorsa, işte sizi en az hasarla pazartesiye ulaştıracak ipuçları.

Cuma günü mesai çıkışı.

İş çıkışında arkadaşlarınızla içeceğiniz alkol sizin yeme isteğinizi azmettirecektir ve buna karşı koymak için gücünüzü azaltır. Yapmanız gereken, kendinize sınır koymak ve o çizgiyi aşmamak. Içilen bardakların göz önünde olması daha az içilmesini sağlar.

Cumartesi saat 10.00.

Hafta sonunda saati kurmaksızın uyumak ve istediğiniz saatte kalkıp, kahvaltı yapmaksa amacınız sakın kahvaltıyı atlamayın. İki öğün yeterlidir diyerek, sabah atladığınız 300 kaloriyi, gün içerisinde fazladan 600 kalori almanızı sağlar. Saat kaçta kalkarsan kalkın kahvaltınızı yapın.
Cumartesi saat 12.00-17.00
Hafta arası kurmuş olduğunuz düzene mideniz alışık olduğu için, sizden bu yönde yemenizi istiyor. Ama siz hafta sonunu aslında mini tatil olarak görüyorsunuz… Unutmayın yılda 52 adet hafta sonu var, ve herzaman tatile çıkamayız.
Hafta arasında yaptığımız ara öğünlerinizi yemeye devam edin. Kendinizi ödüllendirmek için çıkacağınız yemekte istediğinizi önceden planlayın ve arada yiyeceğiniz hafif atıştırmalıklarla kan şekerinizi dengeleyin. Bu sayede tokluk hissi yaşar ve gittiğiniz restoranda hepsini denemeyi düşünmezsiniz. Ara öğünlerinizi planlı yerseniz, bu sizi rahatlatacaktır ve olablecek sağlıksız saldırma girişimlerinden korur.

Cumartesi saat 21.00

Sinemaya gitmeyi planladınız ve her zamanki gibi büyük boyutta patlamış mısırınızı almadan salona geçmediniz. Tabii yanında kolanızıda almayı unutmuyorsunuz. Oysa film izlerken yedikleriniz ve içtiklerinizden farkında olmadan, zevk almadan tüketmiş olacaksınız.
Onun yerine patlamış mısırı büyük boyutta değil, küçük boyutta almanız. Bu sayede hem yeme isteğinizi karşılamış olursunuz hemde 200 kalori yanınıza kalır.

Pazar saat 20.00

Uzmanların yaptığı araştırma sonucu dışarda yenen yemeklerin 144 extra kalori alımına sebep olduğu saptanmışdır. Araştırmalarda ne sonuç çıkarsa çıksin kendinizi kısıtlamayın ve dışarda yediğiniz yemeğin tadını çıkarın. Ana yemeğin öncesinde hafif bir salata ve çorba sizin açlığınızı bastırır ve devamında çok yemenizi önler.
Bu küçük önlemlerle hem zevklerinizden hemde beslenme düzeninizden vazgeçmemiş olacak hemde mutlu olacaksınz.

Önerilen Makaleler