HAFIZAYI DESTEKLEYEN 6 BESİN

Hafızanızın desteğe mi ihtiyacı var?
Günümüzde yapılan birçok çalışma yetişkinlik döneminde beslenmenin bilişsel fonksiyonlara etkisini araştırıyor. Böylece erken iş toplantılarınız için sizi uyanık tutacak kahvaltı seçenekleri veya öğleden sonraki ara öğün için düşen konsantrasyonunuzu destekleyecek besinleri bulmayı hedefliyorlar. Çalışma sonuçları; sebze, meyve, tam tahıllar ve balık tüketiminin beyin fonksiyonlarını desteklediğini ve yaşa bağlı hafıza kaybını engellediğini gösteriyor.

Berryler/ Kırmızı Meyveler

berry
Kırmızı meyveler, antioksidan etkinlik gösteren ve vücudumuzu yaşlanma etkilerine karşı koruyan antosiyaninlerle dopdoludur. Bu güçlü fitokimyasallar lezzetli ve yenilebilir mor, kırmızı ve pembe renkli meyvelerde bulunur. 2012 yılında Harvard üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre haftada en az bir kase yabanmersini ve çilek yiyen kadınların hafızaları, nadir tüketenlere oranla 2,5 yıl daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle böğürtlen, frambuaz, yaban mersini, karadut veya çileği yoğurdunuza, yulafınıza, pankek veya muffin içine ilave edin veya bu meyvelerden oluşan süper lezzetli bir içecek tercih edebilirsiniz.

Karalahana

karalahana yemeği, faydaları
Karalahana, beyninizde saat etkisi yaratır. Harvard üniversitesinde, 13.000 kadın üzerinde yapılan ve 25 yıl takip edilen bir çalışmaya göre özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerin yüksek miktarda tüketimi yaşa bağlı hafıza kayıplarını azaltıyor ve sebzelerin içinde en çok karalahana bu etkiyi gösteriyor. Karalahanayı nasıl yiyebilirim diye düşünüyorsanız. 1 yemek kaşığı zeytinyağ ile 1/2 bardak suyla haşlayın üzerine sarımsaklı yoğurt ekleyin salata olarak tüketebilirsiniz.

Somon

somon
Somon, yüksek oranda içerdiği omega 3 yağ asitleri ile beyinde, nöronlar arası sinyal iletimini ve diğer hücrelerle iletişimi sağlar. Yapılan çalışmalar, yeterli omega 3 tüketiminin hafızayı desteklediği kanıtlamıştır. Haftada en az 2 kez omega 3 zengini yağlı balıkları tüketmek hafızayı her zaman taze tutar. Fırında somon yanında, ufak boy haşlanmış patates ve yağsız ıspanak sote lezzetli bir öğün olacaktır.

Kuruyemişler ve Yağlı tohumlar

kuruyemiş
Kuruyemişler ve yağlı tohumlar, özellikle kalp sağlığı için harika besinlerdir. Hafızanın keskin kalmasında kritik rolü olan düzenli kan akışını desteklerler. Doymamış yağ asitleri, kolesterol seviyelerini de iyileştirir. Öğleden sonra tatlı yemek yerine 1 avuç içi kadar çiğ badem, fındık, ceviz veya yağlı tohumlardan kabak çekirdeği ve ay çekirdeği tercih edip, enerjiyle dolabilirsiniz.

Kahve

kahve
Kahve aşkına… Sizde mi güne kahve ile başlamadan ayılamıyorum, aklım çalışmıyor diyenlerdensiniz? Yalnız değilsiniz, kafein hassasiyetiniz yoksa, şekersiz tercih ediyorsanız ve 2-3 kupayı geçmiyorsanız aslında beyninizi destekliyorsunuz demektir. Yapılan çalışmalar, günde 2 kupa kahve tüketmenin hafızayı desteklediğini ve kafein alımı ile birlikte beyin aktivitesini arttırdığını göstermiştir. On yıl boyunca 676 orta yaşlı erkek üzerinde yapılan uzun dönemli bir çalışmada, günde ortalama 3 kupa kahve içen erkeklerin, içemeyenlere oranla daha az mental deformasyon yaşadıkları bulunmuştur.

Pancar

pancar
Şaşırdınız mı? Pancar, hafıza kaybının önlenmesinde gizli bir silahtır. Yapılan çalışmalar, yaşlı yetişkinlere günlük 1 bardak pancar suyu vermenin beyindeki kan akışını artırarak demans (unutkanlık) koruduğunu göstermiştir. Pancarı kaynatıp salatalarınıza ekleyebilirsiniz veya keçi peyniri, pancar ve roka ile çok lezzetli bir tam buğdaylı sandviç uygulayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler