Kadınlar yoga sınıflarındaki egemenliklerini sürdürürken erkeklerin bu yeni keşfine ufak bir motivasyon eklemek istedim. Erkeklerin yoga yapmasının kendilerine kadınlar kadar yararı var… Ama nasıl?

Yoga, kontrollü hareket, uzmanlaşarak hizalanma, biomekanikler ve nefesi kullanarak bedeninizi verimli bir şekilde açarken sakatlık riskini de en aza düşürmektedir. Güvenlik ve hizalama yoganın öncelikleri arasındadır. Yoga sizin kapasitenizi zorlayarak sakatlanmaya yol açacağınız durumların da önüne geçer. İlk düzenli 1 aylık yoga seanslarıyla daha farklı nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Çoğu erkek ‘Ben yoga için yeterince esnek değilim’ der. Bu ‘Ben ağırlık kaldıracak kadar güçlü değilim’ demeye benzer. Sabır ve düzenli alıştırmalarla hayal edemeyeceğiniz kadar esnek bir hale gelebilirsiniz. Profesyonel bir atlet olsanız ya da sadece formda bir yaşlılık arzu etseniz bile bunun anahtarı güç ve dengenin doğru kombinasyonudur. Yogaya sadık kalırsanız fit, dengeli ve fiziksel olarak güçlü bir makinaya dönüşebilirsiniz.

Yoga sadece oturarak mırıldanma ve hisleriniz hakkında konuşmaktan çok ötededir. Kendinizle nasıl rekabet edeceğinizi öğrenirsiniz. Yogaya gelen erkeklerin çoğu ya güçlü bir atletik yaşamdan ya da yorucu iş yaşamından çıkmışlardır ki bu ortamlarda rekabet ön plandadır. Yoga size aklınızı kullanarak ve agresif olmadan rekabet etmeyi öğretir.

Yoganın fiziksel faydalarını gördükçe doğal olarak daha düzenli beslenme ve uyku alışkanlığına sahip olursunuz. Zihninizin odaklandığını ve yaptığınız işlerde daha başarılı olduğunuzu fark edersiniz. Vücut ve zihninizin muhteşem uyumu ile yaşam standartlarınızın değişmesini izleyeceksiniz.

İşyerinde, spor sahasında, aile toplantılarında hatta ve hatta manavda bile birçok zorlukla yüz yüze geleceksiniz. Yoga bu tür durumlarda özellikle de stres anlatında zihninizi daha sakin olmak için eğitir. Niye herhangi bir kişi kendini zorlu yoga pozunun içine atar ve sakin olarak derin nefes almaya çalışır? Çünkü yaşam denilen savaş alanında yoga matı üzerinde olduğunuz zamanlardan daha çok zorlanacaksınız ancak çok rahatsız edici durumlarda sakin kalarak kendinizi en iyi şekilde eğitiyor olacaksınız.

Tüm fiziksel, mental ve sağlığa yönelik yararlarının arasında yoga size hayal ettiğinizden çok daha genç hissettirecektir. Bu daha ilk yoga çalışmanızdan sonraya ortaya çıkacak bir durumdur.

Artık tüm bu faydaları cebinize, matlarınızı kolunuzun altına koyarak stüdyoların yolunu tutabilirsiniz. Namaste !

Önerilen Makaleler