Günlük Hayatta Kalori Yakmanın Püf Noktaları…

  • İş yerinde kahve almak bahanesiyle kalk  ve biraz etrafta dolan saatini kur ve 1 dakika kendine ayır. Bunu tuvalete giderken, bir dosya alırken veya masandan kalmak için bulduğun her fırsatta değerlendir. Yapılan araştırmalarda oturarak çalışanların yağ oranında bir haftada yüzde elli artış görüldüğünü tespit edilmiş. Her fırsatta hareket etmek fazladan kalori yakmak demektir.
  • Öğle yemeğine giderken yürüme mesafesinde yerleri tercih edin ve ofisinize  çağırmak yerine kendiniz yürüyerek gitmeye özen gösterin. Dışarı çıkmak hem sizi ortam değişikliği nedeniyle rahatlatır hem de yürüyerek kalori harcamış olursunuz. Ama yediklerinizin içeriklerine dikkat edin. Sizi uzun süre tok tutacak,az kalorili yiyecekleri tercih edin.
  • İş yerinizde giydiğiniz ayakkabıları özenle seçin.Tabi ki en önemli noktası ayakkabının rahat olmasıdır. Şıklıktan ödün vermem diyorsanız ,topuk boyunu daha kısa tercih ederek ayak sağlığınızı daha fazla korumuş olursunuz.
  • Etrafınızdan komik ve espirili arkadaşlarınızı eksik etmeyin ;çünkü gülmek kalori yakmanıza ve mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar .Bu da sizin pozitif düşünmenize ve depresyondan uzak kalmanıza yardımcı olur.
  • Masa başında ya da televizyon izlerken karın,kalça ve bacak kaslarınızı oturduğunuz yerden sadece kasıp bırakarak da enerji harcarsınız.Özellikle kalça ve karın kaslarınızı bu şekilde çalıştırarak şekillenmelerine katkıda bulunursunuz. Karın kaslarınızı içeri çekin ve serbest bırakın. İçine giremediğiniz bir elbise gibi düşünün ve karnınızı nasıl içeri çekip kalçanızı nasıl sıktığınızı hatırlayın ve tekrar tekrar uygulayın.
  • Arkadaşlarınızla bir kafede oturmak yerine sahilde kısa bir yürüyüşü tercih edin. Açık havada sohbet etmek hem iyi gelecek hem de yürüyerek form tutmanıza yardımcı olacak. Yürümek için kendinize partnerde bulmuş olursunuz. Daha çok ortak nokta daha sıkı dostluğu beraberinde getirir. Bu fikri arkadaşınıza sunun eminim hayır demeyecektir.
  • Köy usulü ,her şeyin doğalı ile beslenin ve üç ana öğünden şaşmayın. Masadan tam olarak doyduğunuza emin olarak kalkın. Eğer doyduğunuza emin değilseniz ,atıştırma bahaneleriniz sizi mutfağa geri götürecektir. Ve ‘zaten az yedim biraz daha atıştırsam sorun olmaz’ diyerek kendinizi kandırmanıza sebep olacaktır.
  • Evinizi her gün toplayın, temizleyin ve eşyalarınızı düzenleyin. Bunu her gün uygulamak sizin fazladan kalori harcamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda eşyalarınızın yeri net olarak belirlenmiş olacak. Sürpriz misafirlere de hazırlıksız yakalanmamış olacaksınız.
Günlük hayatta kalori yakmak sizin elinizde. Sadece kendinizi motive edip ayağa kalkmanızla başlayacak her şey. Hayatınızdan küçük gözüken tembellikleri kaldırmanız büyük sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sadece günlük hayatta neleri göz ardı ettiğinizi düşünün. Örneğin; bir gün boyunca neler yediğinizi yazın ve bunların kaç kalori yaptığını hesaplayın. En büyük sorununuz yağlanmanın ilk sebebi, aldığınız kaloriyi harcayamamaktır. Bir günde aldığınız kaloriyi yakacak kadar enerji sarf edemiyorsanız kilo almaktan kaçamazsınız. Aldığınız kalori miktarı ile yaktığınız kalori miktarı eşit düzeyde ise sağlıklı bir vücuda sahipsiniz demektir. Tabi bu daha çok yemek yiyebilirsiniz anlamına gelmiyor. Sağlıklı beslenmeyi hayat biçiminiz haline getirebilirseniz ilk adımınızda büyük bir yol katetmişsiniz demektir. Ve uzman görüş yardımlarıyla hayatınıza yasakları sokmadan ilerleyebilirsiniz. Hayatınızdan sadece fazlalıkları atın gerisi güzellik olsun…

Önerilen Makaleler