Her sabah uyanmak eziyet gibi geliyorsa bu gününüzü de çekilmez yapacaktır. Zamana yayarsanız haftanızı, ayınızı, bütün bir yılınızı hatta ömrünüzü çekilmez sabah uyanmalarının mutsuz sonu haline getirecektir. Sabahın çekilmezliği enerjinizi yok edecek ve günü hep uykusuzluğunuzu anarak geçirmenizi sağlayacaktır. Mutlu bir hayat uyandığınız sabahı güzelleştirmekten geçer. Evet bu kadar basit ve etkili bir yöntem için çok da uğraşmıyorsunuz. Tamam biraz uğraşacaksınız sonuçta hiç bir alışkanlık kolay edinilmiyor. Ama merak etmeyin dünyadaki en güzel uğraş kendiniz için gerçekleştirmiş olduklarınızdır. Bazen küçük ve masum bencillikler hayatı daha mutlu eder. Kendini sevmek ve mutlu bir sabaha uyanmak isteyenlere önerilerim.
1) Yatakta Esneyin: uyandınız hemen yataktan kalkmayın. Küçük bir kedi gibi yatakta biraz gerilin, esneyin ve bütün vücudunuzu rahatlatın. Daha bitmedi üstünüzü açın ve serinliği vücudunuza hissettirin sıcak yataktan uzaklaşmak için bahaneniz olsun.
2) Camı Açın: odanıza temiz hava gelsin ve içinize çekin. Sabah sizi ayıltacak ve mutlu hissetmenizi sağlayacak temiz havayı derin nefes alarak hissedin. Güne merhaba demenin en güzel zamanı sabahın sesiz sokaklarıdır. Çekinmeden selamlayın sabahı.
3) Soğuk Duş Alın: Vücudunuzun soğuk suyla harekete geçmesini ve uyanmasını sağlayın. Soğuk suyla alınan duşun mutluluk hormonunu tetiklediğini gösteren araştırmalar, sabah soğuk suyla duş alan kişilerin yada normal duştan sonra soğuk suyla vücudu şoklayan kişilerin gün içinde daha olumlu olduklarını gözlemlemiş.
4) Kahve veya Çay Yapın: Sabah kalktığınızda kendinize sevdiğiniz kokuların tadına bakmak için zaman ayırın. Bir fincan kahve veya çay hangisini seviyorsanız kokusuyla ve tadıyla içmek için acele etmeyin. Keyifle bir fincanı bitirin, bu kadarını kendinize çok görmeyin.
5) 15 Dakikalık Yürüyüşe Çıkın: Sabah yapacağınız 15 dakikalık bir yürüyüş tüm gününüzü daha dinç ve sağlıklı hissederek geçirmenize yardımcı olacaktır. Zamanınız varsa 30 dakika veya 60 dakika yürümek günlük yapmanız gereken egzersizin bir kısmını tamamlamanıza yardımcı olur.
6) Ekmek Kızartın: Kızarmış ekmek kokusu sizi huzurlu bir pazar sabahına yolculuğa çıkaracaktır. Yada annenizin siz çocukken hazırladığı kahvaltıya götürecek, mutlu bir anınızın canlanmasına yardımcı olacak ve lezzetli bir kahvaltının başlangıcı olacaktır. Kızarmış ekmek kokusunu sevmeyen eminim çok az kişi vardır.

Tavsiyelerim: SABAH SPORU EGZERSİZ PROGRAMI , ESNEME EGZERSİZERİ

 

Önerilen Makaleler