GRUP DERSLERİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 NOKTA

Grup dersleri bazen en eğlenceli bazen de en sıkıcı derslerdir. Grup derslerinde eğitmeninizin sizinle direkt ilgilenmemesinden şikayet etmemelisiniz. Çünkü sizin gibi düşünen ve ilgi bekleyen onca kişi varken tek bir kişinin her birinizle tek tek ilgilenmesi, tüm dersin verimini azaltır ve dersi sıkıcı bir noktaya getirir. Eğer grup derslerine katılıyorsanız bunu zaten biliyor olmanız gerekiyor. Bir eğitmen grubu yönlendirerek en verimli dersi yapabilmek için 50 dakika boyunca en az sizin kadar ter döküyor. Bu konuda biraz daha anlayışlı ve pozitif olmanız dersi daha verimli bir hale getirir. Grup derslerinden daha fazla verim almak için pozitif olmanız dışında yapmanız gereken bir kaç küçük nokta daha var. Bunlar;

  1. Eğitmeni dikkatli dinleyin. Eğitmeniniz sizi ders boyunca en doğru şekilde yönlendirecektir. Her hareketi anlamak ve doğru tempoda, doğru sırayla uygulamak için eğitmeni dikkatlice dinlemelisiniz. Şikayeti olan kişilerin şikayetlerine karşı nasıl bir uyarıda bulunduğunu, nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hareketle ilgili alternatif seçenekleri takip edin. Diğer üyelerin şikayetlerinden ve hatalarından yararlanarak kendinizi onların yaptığı hatalara düşürmemek için dikkatli olun.
  2. Etrafınızdakileri değil eğitmeninizi takip edin. Ders esnasında etrafınızda daha önce derse katılmış ve deneyimli olan kişiler olabilir. Size yardımcı olmak için sizi yönlendirmeye çalışabilirler. Grup derslerinde ilk olarak uzak durmanız gereken kişiler onlardır. Kendileri her hareketi ezberlemiş ve düzenli olarak yapmış olsalarda eğitmen olmadıkları için sizi yanlış yönlendirebilirler. Bu konuda kimseyi kırmadan teşekkür ederek eğitmeninizden gözünüzü ayırmamalısınız. Hareketi en doğru şekilde size gösterecek ve ayrıntılarıyla anlatacak kişi eğitmeninizin kendisidir.
  3. Hareketi yanlış yaptığınızı düşünüyorsanız söyleyin. Eğitmeninizin gözü sürekli üzerinizde olabilir ama ders esnasında hareketi yanlış ya da eksik yaptığınızı düşünüyorsanız eğitmeninize bunu çekinmeden dile getirmelisiniz. Eğer yaptığınız hareketler sonucunda herkesin hissettiği tepkiyi, çalışma sonucu oluşan geçici kas sızlamasını vücudunuzda hissetmiyorsanız nerede hata yaptığınızı sorun. Ya da tam tersi herkesin aksine aşırı ağrı hissederseniz hareketi yaparken neden zorlandığınızı veya nerede yanlış yaptığınızı sorup, eğitmeninizin sizi düzeltmesini, hareketi tekrardan göstermesini isteyin.
  4. Boşluk bırakın. Grup derselerindeki en büyük problemlerden biri kalabalık sınıflarda rahat hareket edememektir. Bu nedenle kollarınızı iki yana açarak herkesin bu şekilde sıralanması gerektiğini eğitmeninize ya da sınıftaki arkadaşlarınıza söylemelisiniz. Bu sayede herkesin rahat hareket edebileceğini ve sakatlanmaların olmayacağını da ekleyerek herkesin yapmasını cazip hale getirebilirsiniz. Eğer kimse mesafe bırakması gerektiğini söyleyemeyecekseniz kendi sınırınızı korumak için dikkatli hareket ederek etrafınızdaki kişilerin adımlarını kontrol edebilirsiniz.
  5. Ders öncesi ve sonrası ısınma, soğuma bölümünü geçiştirmeyin. Grup derslerindeki en önemli bölümler ısınma ve soğuma bölümleridir. Herkes aynı süre ve uzunlukta kaslarını ısıtamayabilir. Grup derslerinde süre kısıtlı olduğu için ısınma ve soğuma bölümlerine yeteri kadar zaman tanınmayabiliyor. Vücudunuz için grup derslerindeki ısınma ve soğuma bölümünün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız derse girmeden önce 10 dakika hafif tempoda yürüyüş, 10 dakikada ısınma yaparak vücudunuzu grup dersinizin öncesinde hazır hale getirin. Aynı şekilde ders sonrası kaslarınızı germek için daha uzun süre ayırın ve vücudunuzu rahatlatın.

Önerilen Makaleler