Sonbahar-Kış
Havaların değişmesiyle spor yapanların daha da dikkatli olmaları gerekiyor. İster kapalı alanda spor yapın, isterseniz açık. Havaların soğumasıyla hasta olma olasılığınız artıyor. Hele bir de terlemiş ve vücudunuz sıcak ise, dışarısının soğuk olduğu zamanlarda, hastalık kapınızı çalmadan içeri giren davetsiz bir misafir gibidir. Hiç farkına varmadan kendinizi bir anda yatakta bulabilirsiniz. Buna gerek kalmadan içten ve dıştan kendinizi soğuk havalara karşı korumalısınız…
 
1. adım: Eğer kapalı bir spor merkezine üyeseniz duş almayı ihmal etmeyin. Bu imkanı size sağlayan spor merkezlerini tercih edin. Vücut ısınız, siz spor yaparken artar ve vücudunuzun ısı dengesini sağlamak için otomatik olarak terleme devreye girer. Aslında, terleme vücudunuzu soğutmak amacı ile gerçekleşen bir durumdur. Terleme, ıslaktır ve vücudunuzda kuruduğunda kaybolmaz.Soğuk hava vücudunuza çarptığında teri soğutur ve üzerinizde soğukluk daha uzun süre kalır; bu da daha çabuk üşümenize neden olur.
 
2. adım: Kapalı spor salonundaysanız ve duş alma imkanınız yoksa üstünüzü değiştirin. Spor yaptığınız kıyafetler teri hapseder ve ıslak kalmanıza neden olur. En önemli nokta, yanınızda  yedek kıyafetler bulundurmaktır. Çorabınızdan, büstiyerinize kadar bütün iç çamaşırlarınızı ve spor yaptığınız kıyafetleri değiştirmelisiniz.
 
3. adım: Kapalı spor salonundaysanız ve acil dışarı çıkmak gibi bir durumunuz varsa  veya duş alma ve üst değiştirme fırsatı olmayan bir yerdeyseniz kalın giyinin. Yani üzerinize kalın bir polar, mont, eşofman altı gibi sizi bir anlık hava değişimine karşı koruyacak ve dışarıdaki soğuk havanın vücudunuza temas etmesini engelleyecek kıyafetler tercih edin. Bu tercihler bir saniyelik bile dışarı çıkacak olsanız dikkat etmeniz gereken önemli noktalardır. İster toplu taşıma ile seyahat edin, ister kendi aracınıza kadar 10 metre yürüyün, sonbaharın dengesiz havasına karşılık yanınızda her zaman uzun kollu yedek polarlar ve yağmur geçirmeyen kıyafetlerden bir tanesini bulundurun.
 
4. adım: Eğer açık havada spor yapıyorsanız vücut ısınızı dengeleyecek ürünler tercih edin. Nike, Adidas, Puma gibi ünlü markalardan kolayca bulabileceğiniz uzun kollu kış, sezonuna uygun, vücut ısınızı dengeleyici kıyafetler dışarıda spor yaparken sağlığınızı da korumanıza yardımcı olacaktır.
 
5. adım: Eğer yürüyüş yapmayı tercih ediyorsanız kıyafetlerinizi daha kalın ve rüzgar geçirmeyen ürünlerden tercih edin. Yürüyüşte vücut ısınız koşudaki kadar çabuk ısınmaz bu da üşümenize sebep olabilir. Yürüyüş yaptığınız alanları evinize yakın seçmelisiniz. Antrenmanınız bittiğinde evinize çabuk ulaşıp, ısınan ve terleyen vücudunuzun daha fazla soğukla temas etmemesi ve hastalanma riskini ortadan kaldırmak için önemli bir durumdur. Özellikle sonbahar ayları çıkan güneşe aldanmamalısınız. Yanınızda her zaman yedek bir polar bulundurmak avantaj sayılabilir. Birini üstünüze giyerken diğer poları belinize bağlayabilirsiniz. Eve dönerken polar değişimi yapar ve belinizdeki poları giyerek ıslaklık hissinden kurtulur ve hastalıklara meydan okursunuz.
 
Kural 1: Yaz yada kış mevsimi fark etmeksizin dikkat etmeniz gereken en önemli kurallardan biri, terli ve ıslak kıyafetlerle gününüzü geçirmeyin…
Kural 2: Antrenmandan önce, sonra ya da antrenman esnasında olsun soğuk su içmek hem sağlığınız açısından zararlı hem de soğuk suyun iştah açıcı etkisi sayesinde acıkma hissi yaratması kilo almanıza sebep olur.
 

Önerilen Makaleler