FIT, SAĞLIKLI VE NEŞELİ: AYŞE TOLGA

Bizim son zamanlarda yakından tanıdığımız Ayşe Tolga hırslı bir sporcu. Senden tanıyalım sporcu Ayşe Tolga’yı… Hangi sporları ne sıklıkla yapıyorsun? Haftada kaç gün nasıl bir antrenman programı uyguluyorsun?

Aslında çok hırslı değilim, yani ben bir koşu sırasında insanları geçeyim daha iyi derece alayım derdinde değilim. Tek rakibim kendim. Hep daha iyisini yapabilirim, daha iyi ben olabilirim tek motivasyonum. Haftada 3 kez özel eğitmenim ile ağırlık, HİTT ağırlıklı çalışyırum, haftada 2-3 günde koşuyorum.  Bunun dışında yoga yaparım her gün.

En sevdiğin ve hergün yapabilirim dediğin hareketler var mı bunlar neler?

Tüm fitness hareketlerini seviyorum. Her gün lunge ve squat yapabilirim Ya da jumping jackler benden sorulur diyebiliriz.

Kadınların en büyük korkusu çok spor yaparsam yıpranırım, cildim sarkar ve çatlarım korkularına, yoğun spor yapan bir kadın olarak neler önerirsin?

İlginç bir yorum, bunu kim söylüyor merak ediyorum. Türk kadınlarının bu parmaklarını oynatmamak adına bahaneler üretmelerine yaratıcılık diyorum sadece. Sporun anti aging etkisi saptandığından beri herkes daha fazla hareket ediyor. Benim için dik bir duruş merdivenleri nefessiz çıkabilmek ve her daim iyi hissetmek önemli Diğer kaygıları kendine aşırı düşkün süslü hanımlara bırakıyorum. Kimin sarkacağı ise ortada olur 42 yaşımdayım geçenlerde plajda benimle sohbet eden bir kızın 26 yaşında ancak annem gibi durması bence bunun cevabıdır diye düşünüyorum.

Sporcu geçmişinin olması bugünkü vücudunun temelinin oluşmasında yardımcı oldu mu? Spor senin hayatına nasıl bir artı kattı? Özellikle annelere çocuklarını spora erken yazdırmaları konusunda neler önerirsin?

Bence spora yazılmak diye bir kavramı öncelikle ebeveynlerin kafalarından silmeli. Spor yemek yemek su icmek veya banyo yapmak kadar hayatın içinde olmazsa olmaz bir şey olursa çocuğunuz da bunu hisseder. Yani siz once örnek olacaksınız. Ben erken dönemlerde spora başladım Şans eseri idi, ailem de aktif spor yapan yok. Ancak sporun içine girince sporcular ile beraber olmak bana çok iyi geldi Sporcu ruhu diye bir şey var Ve sporcular gerçekten temiz kalmış disiplinli çalışlan ve paylaşımcı insanlardır. Bu nedenle ailelerin sporu önce tüm aile hayatlarına sokmalarını öneriyorum. Yürüyüş bisiklet ne ise aile aktivitesine dönüştürmek çok faydalı olacaktır.

Beslenme konusunda nelere dikkat edersin? Hergün yemeden duramam dediğin bir gıda alışkanlığın var mı? Bize bir günlük rutin beslenme şeklinden bahseder misin?

Yumurta yemeden duramam benim en iyi protein kaynağım. Onun dışında kahve mutlaka içmeliyim.

Spor ve sağlıklı yaşamdan sıkılıp kendini şımarttığın, hayatının akışına mola verdiğin anların oluyor mu? Neler yapıyorsun bu dönemlerde?

Olmuyor pek. Çünkü yediğimiz içtiğimiz her şeyin faydasını zararını bu kadar iyi bilirken kendime zarar vermiş olurum. Benim en büyük şımarıklığım iyi yemek yemektir. Gerçek ve kaliteli malzemelerden yapılmış iyi bir makarna veya bir kaç dilim pizza en büyük şımarıklığım. Bir kadeh iyi Merlot içmek veya. Ancak fast food, şekerleme veya kızartma yiyemem zaten mideme dokunur.

Cilt konusunda kendine uyguladığın rutin bakımını çok merak ediyoruz. Her gün düzenli olarak nasıl bir bakım uyguluyorsun cildine?
Temizlik cilt bakımının olmazsa olmazı. Bu nedenle, her sabah ve akşam 10 dakikalık güzellik molam var. Cildimi köpüren bir ürünle mutlaka yıkarım, toniklerim, serum nemlendirici ve diğer ürünlerimi mutlaka kullanırım. Haftada 2-3 kere peeling veya yüzüme kese yaparım.
aysetolgaiyiyasam.com u kurdun ve YouTube kanalı üzerinden iyi yaşam hakkında takipçilerine önemli bilgiler veriyorsun. Bu projelerinin ortaya çıkış amacı nedir ve Ayşe Tolga’yı ilerleyen dönemde nasıl projelerde göreceğiz?

Aralık ayında kitabım nihayet çıkıyor. Youtube videolarımın içeriği genişleyecek. Benim için insanlara iyi yaşamı daha çok anlatmak, sağlık bilincini aşılamak önemli. 2016’da ise çok sevdiğim bir markanın yüzü oldum, onlarla yine İyi Yaşam’ı geniş kitlelere anlatacak olmanın heyecanını yaşıyorum.

Önerilen Makaleler