Hamilesiniz ve çok heyecanlı bir anne adayısınız, peki ya egzersiz? İtiraf ediyorum, bu konuyu seçmemde ki esas neden, çevremdeki birçok kız arkadaşımın hamile olup egzersize ara vermesidir!

Eskiden hamilelik döneminde egzersiz yapılmasına pek sıcak bakılmazken, günümüzde yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, egzersizin anneye ve bebeğe faydası oldukça büyük.

Yapılan bir çalışmada, fiziksel olarak aktif olan bayanların hamilelik döneminde yaşadıkları gebelik şekeri, hipertansif bozukluk, sırt ağrısı gibi şikayetleri çok daha az yaşadıkları görülmüştür.

Egzersizin sağladığı en önemli faydalardan bir diğeri de, vücuttaki endorfin salgısını arttırmasıdır. Mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin, vücudun acı, stres ve ağrı gibi durumlarla baş edebilmesini sağlar, mutluluk ve rahatlama hissini beraberinde getirir. Hamilelik döneminde bayanların hormonları değişir ve bu değişime bağlı olarak, bazıları kendini çok mutlu hissederken, bazıları oldukça depresif hisseder. Oysaki spor, vücudun doğal anti-depresanı olarak bilinen endorfin salgısını arttırır, dolayısıyla yaşanılan gerginlik ve moral bozukluğu sırasında salgılanan bu hormon sayesinde kişi kendini çok daha iyi hisseder.

Sevgili anne adayları, herhangi bir spor programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım ve sizi spora bir adım daha yaklaştırmak adına egzersizin hamilelik sürecinde sağladığı yararlarını tekrar gözden geçirelim:

Enerji Artışı

Gebeliğin özellikle ilk ve son 3 aylık dönemlerinde, anne adayları kendilerini oldukça yorgun hisseder. Oysaki spor yapan anne adayları, kardiyovasküler sistemleri güçlü olduğu için, çok fazla yorgunluk hissetmezler çünkü kaslar ne kadar güçlenirse, sarf edilecek çaba da o kadar azalır.

Vücut Pozisyonu

Gebelik döneminde, karnın şişmesi ve rahim ağırlığının artması sebebiyle vücuttaki ağırlık merkezinin yeri değişir. Bunun sonucu olarak, anne adaylarının zamanla vücut ve yürüme şekli değişir, sırt ağrıları artar. Fakat yapılan egzersizlerle sırt kasları güçlendirilirse, hem bel ağrıları azalır hem de duruş bozukluğu olması engellenir. Ayrıca, daha iyi bir postür, anne adayının psikolojisi üzerinde de oldukça etkilidir. Kendine ve bedenine olan güveninin artmasına bağlı olarak, zihinsel dayanıklılığı da artar.

Kaliteli Uyku

Hamile bayanların neredeyse tümünde değişik derecelerde uyku problemleri görülmektedir. Uykusuzlukla baş edebilmenin en etkili yolu ise spordur. Düzenli yapılan egzersizler, hamile bayanların vücut ve ruh sağlığını olumlu etkileyerek geceleri daha iyi uyumalarına yardımcı olur.

Daha Az Stres

Bedensel değişimler ve “annelik duygusu” birçok farklı duygu ve düşüncenin bir arada yaşanmasını sağlarken duygusal endişeleri de beraberinde getirir. Bu noktada, egzersizle artan endorfin hormonu, anne adaylarında zihinsel rahatlama sağlar, korku ve endişe durumu azalır.

Doğuma Hazırlık

Hamilelik dönemi boyunca egzersiz yapmanın bir diğer olumlu tarafı da, normal doğumun rahat geçirilmesidir. Uygun vücut şekline sahip bayanlar, daha güçlü bir yapıya sahip olduklarından doğum sürecini daha rahat geçirirler. Aslında bu durumu maraton koşmaya da benzetebiliriz. Hedefe ulaşmak için gerçekten ihtiyacınız olan dayanıklılık, kararlılık ve odaklanmadır.

Eski Vücut Şekline Kavuşma

Hamile kalmadan önceki fiziğinize geri dönmek için sabırsızlanıyorsunuz değil mi? O zaman spora başlamanın tam zamanı! Gebelik döneminde kendinize ne kadar iyi bakmışsanız, doğum sonrası eski fiziki görüntünüze ulaşmanız da o kadar hızlı ve kolay olacaktır.

Peki, anne adaylarının hamilelik süresince uzman doktor kontrolü ve uzman spor eğitmeni eşliğinde emniyetli ve en güvenli şekilde spor yapması için uygun olan süre nedir?

Uzmanlara göre, hamile bayanlar haftada en az 2,5 saat egzersiz yapmalıdır. Bu da günde yaklaşık 30 dk. egzersiz demek…  Bu çok fazla diye düşünüyorsanız, bir defada yapmak zorunda olmadığınızı hatırlatmamızda yarar var. Günlük egzersizinizi 15 dk.’lık 2 seans olarak da yapabilirsiniz. Fakat şunu da unutmayalım ki, vücudunuzu en iyi tanıyan sizsiniz; bu sebeple size neyin en iyi geldiğini, yine en iyi siz bilebilirsiniz!

Tüm bu bilgiler ışığında özetle diyebiliriz ki, her durumda egzersiz yapmanın bize birçok açıdan faydası var. İster evinizde, ister spor salonunda olsun fark etmez, yeter ki bilinçli şekilde spor yapın!

KAYNAK:

Romy Rome, < http://www.rippednfit.com/fitness/6-reasons-to-exercise-during-pregnancy >, (SGT: 08.04.2014).

Önerilen Makaleler