EV İŞLERİ YAPARAK FORMDA KALMAK MÜMKÜN

Spor yapmaya vaktiniz yok, ev işleri, çocuk, komşu, anne derken bütün gününüz evde geçiyor ve bölgesel yağlanmalar aldı başını gitti, ne yapmalıyım diyorsanız sizin için çok güzel bir haberim var. Ev işleri yaparak form da kalmak mümkün. Köln’de bulunan Alman Spor Üniversitesi Profesörü Ingo Froböse’ye göre nasıl olursa olsun hareket etmenin insan vücudunu daha sağlıklı ve metabolizmasının daha dinç kalmasını sağlayacağını belirtiyor. Yapılan araştırmalarda ev işi yapan hanımların temizliği spor olarak görmesi bu konuda daha istekli ve motivasyonlarının daha yüksek olmasını sağladığı belirtilmiş. Ev işlerinde özellikle bir odadan diğerine sık sık gidip daha fazla adım atan, daha sık merdiven inip çıkan ve olduğu yerde duranlara oranla daha çok hareket eden kişilerin harcadığı kalori miktarının daha fazla olduğu saptanmış.
Küçücük evde bunu nasıl yaparım diyorsanız temizlik malzemelerini evin en uzak noktasına koyun ve her bir yeri temizlemek için tekrar tekrar o odayı ziyaret edin. Yada apartman merdivenlerini sık sık inip çıkın. Hayatınıza katacağınız bu küçük hareketlilik sizi daha sağlıklı yapacaktır. Çamaşırları tek tek asın. Her seferinde çamaşır makinesinden bir çamaşır alın ve çamaşır asma yerine götürün silkeleyin daha sonra asın ve ikincisi için tekrar içeri yürüyün bu sayede daha fazla hareket etmiş ve  daha fazla yorulmuş olursunuz. Vücudunuzda hissettiğiniz hafif kas ağrıları kaslarınızın normalden daha fazla çalıştırdığının belirtisidir. Zararsız bu ağrıları takip ederek ev içi çalışmalarına devam edebilirsiniz. Günaşırı yada iki günde bir yapacağın temizlikle hem spor yapmış hemde tertemiz bir eve sahip olmuş olursunuz.
 

Almanya Tüketiciyi Koruma Organizasyonu “Die Verbraucher Initiative”  tarafından yayınlanan 70 kilo civarı bireylerin 15 dakika sürede ev temizleyerek yaktıkları kalori miktarlarının liste;
[mark]Evi Toparlamak: 30 Kalori[/mark]
[mark]Ütü Yapmak: 35 Kalori[/mark]
[mark]Yemek Pişirmek: 40 Kalori[/mark]
[mark]Çamaşırları Asmak: 50 Kalori[/mark]
[mark]Yerleri Silmek: 60 Kalori[/mark]
[mark]Yatağı Toplamak: 62 Kalori[/mark]
[mark]Yerleri Elektrik Süpürgesiyle Temizlemek: 70 kalori[/mark]
[mark]Cam Silmek: 83 Kalori[/mark]
[mark]Bahçe İşi: 88 Kalori[/mark]
[mark]Merdiven Çıkmak: 121 Kalori[/mark]

 

Kaynak: Deutsche Welle

Önerilen Makaleler