Antrenman başlarında ve sonlarında yapılan esneme hareketleri kaslarınızı antrenmana hazırlar ve antrenman sonrası yorgunluğunuzun ağrınızın olmaması için size destek olur. Ancak esnerken de vücudunuzu zorlayabilirsiniz. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Esneme antrenman başlarında dinamik olarak yapılır. Yani hareketli olarak ancak bu her spor için geçerli değildir. Bu nedenle antrenörünüze, eğitmeninize antrenman başlarında ve sonlarında size yardımcı olması için danışın.

Egzersiz sonlarında özellikle esneme yapmadan antrenmanı bitirmeyin. Bu pilates için geçerli olmayabilir ama kardiyo gibi yoğun ve tempolu bir spor sonrasında mutlaka atlamamalısın.
Kas ağrısı varsa esneme yaparken o bölgeye çok yüklenmemelisin. Hafifçe statik esneme yap ağrının olduğu noktada dur ve üzerine gitme. Ağrılı bölgelere yüklenmek veya zorlamak sakatlıklara sebep olabilir.
Esneyebildiğin son noktaya kadar esne. Daha ilerisini yavaşça dene ve başladığın noktaya geri dön. Ağrı yoksa tekrarla eğer sızlama varsa, esneyebildiğin son noktada bekle ve nefes alıp ver. Düzenli olarak 10 kez nefes al ver ve kendini serbest bırak.
Antrenman sonrası ağrı varsa statik esneme yap ve kendine bir kaç gün dinlenmek için zaman ver. Bu zaman sürecinde spor yapma ve kaslarının dinlenmesine izin ver. İki gün yeterli olacaktır. İki günün ardından iyi bir esneme ile vücudunu ısıt ve hafif tempo ile spora tekrar başla.

Ne Zaman Esnemeliyim

 

Önerilen Makaleler