ESNEME EGZERSİZLERİ - STRETCHİNG WORKOUT - monthly fitness - nurcan arıcan
Vücudunuzu Esneterek Rahatlatın
Egzersiz sonlarında vücudunuzu dinlendirmek ve bir sonraki güne hazırlamak için soğuma esnetmeleri yapılmalıdır. Bu esnetmelerde sabit durarak sadece hareketin germesi gereken bölgeye odaklanmalı ve verilen süre boyunca pozisyonunuzu doğru şekilde korumalısınız. Antrenman sonlarında yapılan esnemelerde dinamik yani hareketli esneme yapmamalısınız. Sabit esneme yapmalısınız. Bu sayede vücudunuzun ve kaslarınızn dinlenmesine, egzersiz sonrası kas ağrılarının oluşmasını engellemeye ve kaslarınızın yeniden yapılanmasına yardımcı olursunuz. Bu hem egzersiz sonrası günlük hayatınıza olduğu yerden devam edebilmenize yardımcı olur hemde bir sonraki antrenman için vücudunuzu hazır hale getirir. Egzersiz sonlarında yapabileceğiniz bacak ve kalça esnetmeleri.
Arka Bacak Esnetme
Sol adımınızı öne atın ve ayak parmak ucunuzun üzerine basacak şekilde ayağınızı kaldırın. Bu esnada sağ dizinizi bükmemeye dikkat edin. Ve kalçanızı topuğu yerde olan ayağınızın tarafına doğru itterek daha çok esnemesini sağlayın. Sol diziniz bükülü olabilir. Gerginliği en çok hissettiğiniz noktada 15 saniye bekleyin ve aynı hareketi diğer bacağınızla da yapın.
 
Ön Bacak Esnetme
Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ileri doğru geniş bir adım atın ve öndeki bacağınızı dizden doksan derecelik açıyla bükün. Üst bedeninizi dik, arkadaki bacağınızı düz tutun ve fotoğraftaki gibi bu pozisyonda bekleyin. Arkada kalan bacağınızın ön üst bölümü esneyecektir. 15 saniye bekleyin ve aynı pozisyon da diğer bacağınızla da 15 saniye durun.
 
Baldır Esnetme
Sol adımınızı öne atın ve ayak parmak ucunuzu yukarı bakacak şekilde kaldırın. Sol elinizle sol ayak parmak ucunuzu tutun ve kendinize doğru çekin. Bu esnada dizleri bükmemeye ve kalçanızı geriye doğru ittirmeye dikkat edin. Diğer diziniz hafif bükülü olabilir. Gerginliği en çok hissettiğiniz noktada 15 saniye bekleyin ve aynı hareketi diğer bacağınızla da yapın.
 
Kalça Esnetme
Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın bir buçuk adım genişliğinde öne küçük bir adım atın ve öndeki bacağınızın üzerine doğru eğilin. Bu pozisyonda kalçanızı geriye doğru itin ve ayaklarınızın yere sabit olduğuna emin olun, topuklarınızı yerden ayırmayın. Kalçanızın ve arka bacak kaslarınızın gerildiği noktada sabit kalın. 15 saniye bekledikten sonra aynı hareketi diğer bacağınızlada tekrarlayın.
Egzersiz Programını İndirmek için;
[wpdm_file id=14]
 
 

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] orucunun amacı, vücudu dinlendirmek, toksinleri atmak, sindirim sistemini rahatlatmak ve sağlığı iyileştirmektir. Aynı zamanda […]

Comments are closed.