Her ne kadar bir çoğumuzun hayali pazartesiye ulaşmadan pazar gününü uzun uzun uyuyarak geçirmek istesekde, erken kalkmak aslında ruhumuza olumlu yönde etkiliyor. Peki, ne gibi etkiler:
Düzenli spor yapılması
Erken kalkan insanlar, geç kalkanlara oranla spor aktivitelerini ihmal etmiyorlar. Araştırmalar sonucu geç kalkanların planlı yaşamalarında zorluk çektikleri ortaya saptanmış.
Mutlu olmaları
Uyku düzeni olan insanların biolojik saatleri düzenli işlediği için, olumlu düşünürler, mutlu olurlar ve etraflarına olumlu enerji saçarlar.
Özgüvenlidirler
Uyku düzeni olan insanlar hayatlarına daha çok hakim olup, kendi seçimleri doğrultusunda yaşarlar. Kendilerine bir hedef belirleyip, bu hedef doğrultusunda yaşadıkları için, özgüvenleri yüksektir.
Sağlıklı beslenirler
Geç kalkan insanların geç kahvaltı ettikleri için beslenmelerindeki düzen daha farklıdır. Bu düzensizlikten dolayı daha çabuk sağlıksız hazır gıdaya yönelir ve kalorisi yüksek besinler tüketirler.
Depresyon olasılığı azalıyor
Araştırmalar sonucunda, geç kalkan insanların uzun uyumalarının sebebi depresyondan kaynaklandığı saptanmış. Kendilerini hayata karşı amaçsız ve güçsüz hissettiklerinden dolayı uyumayı seçiyorlar. Erken kalkanlarda bu sorun daha az, çünkü erken kalkan bir birey, uyanmış olmanın bir sebebi olduğundan, hayata karşı daha atılgan ve  hakimdir.

Önerilen Makaleler