ERKEKLER DE YOGA YAPMALI!

Kökeni Hindistan’a dayanan köklü bir felsefe, bir yaşam biçimi olan Yoga, günümüz metropol hayatında stresi yenebilmenin ve vücudun dengeye ulaşabilmesinin en önemli egzersiz şekillerinden biri olarak kabul ediliyor. Son dönemlerin en gözde ruhsal arınma ve spor trendlerinin başında gelen yoga, özellikle bayanlar tarafından yoğun talep görüyor ve bu sayede yoga merkezleri de günden güne artıyor.

Yoganın her insana oldukça faydası olmasına rağmen günümüz erkekleri, yoganın temeli olan meditasyon, derin nefes alma ve esneklik hareketlerinin kendi tarzlarına uygun olmadığını düşünüp kendi iç dünyalarına yolculuk yapmaktan kaçıyorlar. Yoga üzerine yapılan bir araştırmada, yoga yapan 20.4 milyon Amerikalının sadece %18’inin erkek olduğu ortaya çıkmıştır. Oysa ilginçtir ki, yoga yaklaşık 5000 yıl önce Hindistan’da erkekler tarafından keşfedilmiştir!

Erkekler, yoga pozlarına dışarıdan baktığında, yogaya başlamanın büyük esneklik gerektirdiğini düşünüyor. Birçok kişi, kilosunun fazla olduğunu, bedeninin katı olduğunu düşünerek yoganın kendisine uygun olmadığı fikrine varıyor. Oysa kilonuz, formunuz veya daha önce spor yapmamış olmanız yogaya bir engel değil, aksine her bedenin esnekliği, gücü ve duruşu düzenli uygulama ile mutlaka değişiyor.

Erkeklerin Yoga Yapması için 6 Neden:

Yoga Sağlıktır

Yoga bizi dengeleyen, güçlendiren, günlük yaşamın kalitesini artıran ve bedeni uyandıran bir çalışmadır.  Vücuttaki tüm kasları, eklemleri ve organları çalıştırır. Doğru nefes egzersizleri sayesinde kana ve beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Vücudun kardiyovasküler, iskelet, endokrin, kas dahil olmak üzere tüm sistemlerini çalıştırır ve daha enerjik hissettirir.

Kalori Yakmanızı Sağlar

Aktif tarz yoga kalori yaktırarak kilo vermenize yardımcı olur. Aynı sürede yapılan koşu kadar olmasa da televizyon karşısında oturmaktan çok daha fazla kalori yakacağınız kesin!

Kaslarda Toksinlerin Oluşmasını Engeller

Özellikle ağırlık çalışmaları sonrası esneme hareketleri yapılmadığı zaman kaslarda toksinler birikir.

Yoga, kan dolaşımını hızlandırıp kandaki oksijen miktarını arttırdığı için kaslarda biriken toksinleri atmanızı sağlar.

Duruşunuzu Düzeltir

Günün büyük bir kısmını masa başında geçiriyor olmamız sebebiyle birçoğumuz sağlıklı bir duruşa sahip değiliz. Yoga, omurga esnekliğini ve hareket kabiliyetini artırarak bizi daha genç ve sağlıklı bir duruşa kavuşturur.  

Kendinizi Daha İyi Hissettirir

Güzel bir duruş ve bedensel dengenin yanı sıra, nefes ve meditasyon sayesinde yoga içsel dengeye de ulaştırır. Kasları esneterek, omurgayı uzatarak, nefese odaklanarak yaşamın yüklediği stresi azaltmanıza yardımcı olur. Bu sayede kendinizi iyi hissetmenizi ve hayattan daha çok keyif almanızı sağlar. 

Diğer Sporlara Yardımcı Olur

Futbol, basketbol gibi diğer sporları da yapmaktan keyif alıyorsanız, yoga size ekstra avantaj sağlayacaktır. Günümüzde birçok profesyonel sporcu daha esnek ve sağlıklı olabilmek için yoga yapıyor. Yoga sayesinde hem esneklik ve hareket kabiliyetiniz artar, hem de stres yönetimi sayesinde daha iyi bir performansa sahip olursunuz.

 

Gördüğünüz üzere, yoganın kadınlarda olduğu kadar erkekler için de göz ardı edilemeyecek birçok faydası var. Düzenli olarak yoga egzersizleri yapan erkeklerin çoğu, kısa bir sürede fiziksel ve zihinsel olarak güçlendiklerini, enerji seviyelerinin arttığını belirtiyorlar.

Hepimizin şu hayatta rol yapmadan, kendimizi tamamen rahat hissedebileceğimiz, gerginlikten uzak bir yere ihtiyacı var ve bence yoga matı da bu yolda harika bir başlangıç…

KAYNAK:

Romy Rome, < http://www.rippednfit.com/lifestyle/why-men-should-do-yoga/ >,

(SGT: 06.03.2014).

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] veya “döner disk” anlamına gelir. Hindu ve bazı doğu felsefelerinde, vücudun enerji merkezlerini temsil eden döner enerji noktaları olarak tanımlanır. Her çakra, belirli bir organ veya bez […]

Comments are closed.