Bu yazımı, pahalı ve marka giyinmenin iyi giyinmek olduğunu düşünen erkekler için hazırladım ☺

Sevgili beyler, tabii ki seçeceğiniz kıyafetlerin modaya uygun ve kaliteli olması artı puandır fakat asıl önemli olan, size gerçekten yakışması ve fiziki kusurlarınızı kapamasıdır…

Fiziki yapınıza göre işte size bazı tüyolar;

Uzun Erkekler

Eğer uzunsanız, aklınızda tutmanız gereken en önemli ipucu, asla dikey çizgili gömlek giyinmemeniz ve üzerinize tam oturan, çok dar gömlek ve jean modellerinden uzak durmanız gerektiğidir.

Yatay çizgili, nispeten fit olan gömlekler ve üzerinize çok yapışmayan kazak modelleri sizin için doğru seçim olacaktır. Ayrıca, sizi daha da uzun gösterecek olan üç düğmeli takım elbiselerden kaçınmalı,  bir veya iki düğmeli takımlar tercih etmelisiniz. Çok koyu renkler, sizi olduğunuzdan uzun gösterir. Dolayısıyla, farklı ama uyumlu renk kombinasyonları ile kendinizi daha çekici gösterebilirsiniz.

Kısa Erkekler

Geniş kollu gömlekler ve uzun ceketlerden uzak durmak kısa boylu erkekler için önemli bir ipucudur. Kısa görünmek istemiyorsanız, dikey çizgili gömlekler (çizgiler çok geniş olmamalı!) ve koyu renkler tercih etmeniz gerekir. İki veya üç düğmeli takım elbiseler giyinmeli ve ilk düğmesi açık bırakılmalıdır. Erkek şıklığının tamamlayıcısı olan kravatları vücut tipine göre bağlamak çok önemlidir. Kalın kravat düğümleri, kısa boylu erkeklerde çok orantısız durur. Daha uzun görünebilmek için kravatlarınızı kesinlikle kalın bağlamamalı, ceketin ve gömleğin rengine uygun tonlarda kravatlar tercih etmelisiniz.

Şişman Erkekler

Kilolu erkeklerin yapması gereken en önemli şey, dikkati göbekleri yerine yüzlerine çevirmektir.

Bu konuda size birçok ipucu verebilirim fakat en önemli tavsiyem, giysilerinizin üzerinize çok iyi oturduğundan emin olun! Çok dar ve çok bol giysiler sizi daha hantal ve iri gösterir. Sivri yakalı, boyuna çizgili gömlekler, V yakalı bluzlar, kalın olmayan kumaşlardan yapılmış koyu renk takımlar, üç düğmeli spor ceketler ve kemer yerine askı kullanmak sizi olduğunuzdan daha zayıf gösterecektir.

Zayıf Erkekler

Zayıf bir erkekseniz, göğsünüzün üst kısmını daha geniş gösterecek modelleri tercih etmelisiniz. İnce vatkalı, bedeninize tam oturan, bir veya iki düğmeli ceketler size daha kaslı bir görünüm sağlar. Ceket boyunun kalçanızın tam altına denk gelecek şekilde doğru uzunlukta olmasına dikkat edin. Serin havalarda giyebileceğiniz balıçı ya da bisiklet yaka süveterler, geniş yakalı ve düğmeli bluzlar tam size göre! Bol ve dökümlü kazaklardan, boyuna çizgili gömleklerden kesinlikle kaçının. Pantolanlarınız klasik kesimli ve pilesiz olmalıdır. Boru paça veya aşağıya doğru daralarak inen pantolanları tercih etmenizi öneririm.

Bu konuyla ilgili yazımı sonlandırmadan önce, çok önemli iki noktaya değinmek istiyorum;

1- Bir erkeğin vücut tipine göre giyinmesi şüphesiz çok önemli fakat vücut tipi nasıl olursa olsun asla yapılmaması gereken fakat sıklıkla rastladığımız stil hatalarından bahsetmeden geçemeyeceğim. Lütfen ama lütfen kısa kollu gömleklerden, boyu kısa pantalonlardan, kareli gömlekleri çizgili kravatlarla kombinlemekten, jean pantalon altına giyilen kundura ayakkabılardan, takım elbiselerin altına giyilen beyaz çoraplardan, büyük kalıp takım elbiselerden ve rengi uyumsuz aksesuarlardan vazgeçin! Bu hatalardan biri bile ne yazık ki, şık ve modern görüntünüze gölge düşürüyor.

2- Kendinden emin, dik duran ve temiz kokan erkek her zaman daha çekici görünür ve kadınlar için 1-0 öndedir!

Önerilen Makaleler