ENERJİNİZİ ARTIRAN ÖNERİLER

Son günlerde kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsunuz. Spora gitmek istemiyor ve yemek yapmayı üşeniyorsunuz. Basit çözümler ile yorgunluğunuzu azaltabilir, bağışıklığınızı güçlendirebilir ve daha enerji dolu hissedebilirsiniz.
ENERJİ VEREN BESİNLERİ TÜKETİN
Günlük beslenme programınızda uygun porsiyon ölçülerinde tüketeceğiniz bazı besinler yorgunluğunuzu azaltır. Beslenme programınız da her gün 10-12 adet badem veya fındık, 1 porsiyon kuru meyve ( 2 adet hurma,2 adet incir ..gibi) ve 100 gram kırmızı et veya 1 adet yumurta yer almalıdır. Bununla beraber haftada 2 defa 2 porsiyon meyve yerine 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu tüketimi vücudunuzun bağışıklığını destekler.
TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN
Kısa süreli olumlu etkisi olmasına rağmen tatlı çeşitleri vücudunuzun yorgunluğunu artırır. Fazla şekerli besin tüketiminiz sonucunda kilo artışı ile daha hareketsiz ve yorgun bir birey olursunuz. Yorgunluğunuzu azaltmak için tatlı çeşitlerini ve tüketme sıklığınızı kontrol edin. Haftada 2 defadan daha sık hamur işi ve şerbetli tatlı tüketiminiz varsa bu besinler yerine 1 kâse sütlü tatlı veya 20 gram %60kakaolu bitter çikolata tüketin.
YETERLİ SU İÇİN
Yapılan birçok çalışma su tüketiminin vücutta artan toksin miktarını azalttığını ve bağışıklığı güçlendirdiğini gösteriyor. Günlük su tüketiminizin dengeli olması vücudunuzun sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Yeterli su tüketimi için kg başına 30 cc su tüketmelisiniz. Su içemiyorsanız her saat 1 çay bardağı taze naneli-limonlu su tüketmeyi deneyin.
MOLA VERİN
Gün içinde güneş ışığından faydalanacak kısa molalar verin. Bağışıklığınızı artırmak ve D vitamini salınımı desteklemek için her gün uygun saatte 15 dakika güneş ışığından yararlanın. Hafta sonları açık havada piknik yapın veya kitap okuyun. Ofis ortamında yorgunluğu azaltmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için her saat 10 dakika hareket edin.
KALİTELİ UYUYUN
Uyku kalitesi ve düzeni vücudun sağlıklı enerji harcamasını sağlar. Düzenli uyku süresi7-8 saattir. Sık sık uyanan ve uykuya zor dalan bir kişiyseniz sabahları daha yorgun ve halsiz uyanırsınız. Sindirim sorunları nedeni ile uykunuzun kaçmaması için son yemeğinizin uyumadan 2 saat önce tamamlanmasını sağlayın. Uyku kalitenizi artırmak sağlıklı uyumak için kafein içeren içecek tüketiminize dikkat edin. Uyku kalitenizi artırmak için yeşil çay ,kahve çeşitleri ve çay ..gibi kafein içeren içecek tüketimini 2-3 fincanla sınırlandırın. Yatmadan 1 saat önce tüketeceğiniz 1 fincan papatya çayı, ıhlamur çayı, sarı kantaron içeren bitki çayları uykuya rahat geçmenizi sağlar.

Önerilen Makaleler