En Doğal Terapİ: “Koşmak”

Koşunun bedene iyi geldiği, insanı hem zinde hem de formda tuttuğu yadsınamaz bir gerçek. Peki koşunun vücudunuza olan faydalarının dışında ruhunuza da iyi geleceğini hiç düşünmüş müydünüz?
Koşmak sadece fiziksel değil, mental olarak da iyileşmektir aslında. Bazen her şeyi düşünebileceğiniz, bazen de hiçbir şeyi düşünmeyip kafanızı tamamen sıfırlayabileceğiniz bir aktivitedir.
Koşmak uyumak gibidir. Hani uyuyup uyandığınızda yenilenmiş hisseder, daha taze ve sakin kafayla düşünmeye başlarsınız ya, koşmak da aynı şekilde yenilenmenizi ve deşarj olmanızı sağlar. Hatta koşmayı alışkanlık haline getirirseniz uyumak gibi vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu bile hissedebilirsiniz.
Orman veya park gibi dış mekanlarda koşarken kuşların ve yaprakların sesini, sahilde koşarken dalgaların seslerini duyarak ya da kulaklıklarınızı takıp sadece size kendinizi iyi hissettiren müzikleri dinleyerek özgürlüğü hissedebilirsiniz.
Yalnızken kendi iç sesinizi dinleyebilir, bir arkadaşınızlayken ise sohbet ederek koşabilirsiniz. Yani koşmak her zaman yorucu bir aktivite olmak zorunda değildir. Yorulmaktan çok dinlenmek için koşmayı deneyebilirsiniz.
Koşmaya Başlamak…
Koşmak istiyor ancak nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey: Koşmaya başlamanın bir yaşı yoktur. 20, 30 ya da 40’lı yaşlarda olmak fark etmez, fiziksel bir engeli olmayan herkes koşabilir.
Koşmak için en temel ve en kolay spor denilebilir. Koşu; kıyafetleri dışında hiçbir ekstra ekipman gerektirmeyen, özel bir ortamı ve mekanı olmayan, her zaman ve her yerde gerçekleştirebileceğiniz bir aktivitedir.
Önemli olan nasıl başlayacağınızı bilmek aslında. Eğer daha önce hiç koşmadıysanız önce uzun yürüyüşler ile başlayın. Yürümeye iyice alıştıktan sonra zamanla yürüyüş temposunu arttırın. Kendinizi hazır hissettiğinizde ise hafif tempolu koşulara geçin. Eğer daha önce koşu ya da başka bir spor yaptıysanız ve uzun süreli ara verdiyseniz koşarken bedeninizin sesini dinleyin, yorulduğunuzda yürüyün ama durmayın. Nefesinizin ve nabzınızın normale geldiğini hissettiğinizde tekrar koşuya geçin. Koşu öncesinde ve sonrasında esnetme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde düzenli koşular yaptığınızda bir süre sonra koşarken arada yürümeye ihtiyacınız kalmadığını siz de göreceksiniz.
Koşmak bazıları için bir yaşam tarzı, bazıları için ise hobidir. Ancak herkes için ortak bir noktası olduğu söylenebilir. Koşmak da diğer sporlar gibi “seviyorsanız” güzeldir. Eğer düzenli olarak koşmak istiyorsanız, koşunun asla hayatınızda bir zorunluluk olmasına izin vermeyin, vazgeçilmez bir alışkanlık haline getirmeye çalışın.
Koşmak için kendinizi motive edin, alabiliyorsanız kendinize yeni koşu giysileri alın. Mümkünse canlı ve enerjik renkler seçin. Yalnız koşmak istemiyorsanız bir arkadaşınızı ya da arkadaş grubunuzu ikna edin ve artık rutin buluşmalarınızın öncesine koşu aktivitesi ekleyin. Koşu sonrasında kahvaltıyla ya da yemekle kendinizi ödüllendirin.
Unutmayın; koşmak için bir sebebiniz olmasına gerek yok. Fit olmak, kilo vermek, zinde kalmak, yeni yerler keşfetmek, kaçmak, uzaklaşmak… ya da sadece koşmak için koşun.
Artık daha fazla ertelemeyin, doğru zamanı beklemeyin. Çünkü en doğru zaman şimdi.
Kendinize hedef koyun, inanın ve başarın…

Önerilen Makaleler