ELMALI TARÇINLI KİNOA

Hani anneannemin de dedigi gibi eskiden kinoa mi vardi yavrum, annemiz bizi kinoalarla mi besledi de biz bilemedik ,bir süre önce yabancı diyarlardan hayatimiza giren kinoayi neden bu kadar cok sevdik ,neydi diğer tahıllardan farkı da sağlıklı ve lezzetli beslenip fit kalmak ,her daim genc kalmak isteyenlerin mutfaklarında böylesine hızlı bir şekilde yerini aldi.
Kinoa Latin Amerika’da binlerce yıl önce İnkalar tarafından yetiştirilmiş bir tahıl türü olmakla birlikte ,Türkiye’de daha yeni yeni tanınıyor. Yakin zamanda yapılan araştırmalar kinoanin ,yaşlanmayı geciktirici etkisinden kanseri önleyici özelliğine, magnezyum eksiliğinden alerjik hastalıklara kadar her derde deva oldugunu göstermiştir.Bir çeşit susam ailesinden gelen kinoa aynı zamanda iyi bir magnezyum kaynağı olarak biliniyor. Modern çağda ister istemez maruz kaldığımız birçok kimyasal yüzünden sık sık magnezyum eksikliğiyle karşılaşıyoruz. Birçok kişi adet sancıları, ödem, şişlik, yüksek tansiyon problemi yaşıyor. Kinoanin tüm bunlara birebir faydasi olduğu uzmanlarca yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş bir gerçek. Magnezyum deposu olduğu için birçok hastalığın da önüne kinoa ile geçilebiliyor.Kinoa gluten içermediği için alerjisi olanların protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılıyor.
Ben mutfağımda hemen hemen her türlü şekilde kinoayi kullanıyorum ,gerek tatli gerek tuzlu mükemmel uyumlu bir besin ,en sevdiğim hallerinden biride kahvaltilik Elmali Tarçınlı Kinoa ,sabahları evi saran mis gibi elmali tarçın kokusu ,kinoanin uzun saatler süren doyurucu etkisi bu kahvaltılığı kısa sürede en sevdigim favori yiyeceğim yapti.
Elmali Tarçınlı Kinoa
Malzemeler

  • 1 ölçü kinoa (Yaklaşık 200ml su bardağı)
  • 1/2 çay kaşığı tarçın
  • 1 1/2 fincan şekersiz badem sütü
  • 1/2 ölçü su
  • Birkaç damla vanilya özü (şekersiz)
  • 2 adet minik küpler halinde kabuklarıyla doğranmış elma
  • 1/2 fincan kuru üzüm

Tadlandırmak ve üzerini süslemek için dilerseniz sonradan ekleyeceginiz

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı kırılmış badem

Hazırlanışı
Küçük bir tencerede sık sık karıştırarak kinoa, tarçın ,badem sütü ve vanilyayı ekleyip
bir taşım kaynatın (5-7 dak) daha sonra su,üzüm ve elmaları ekleyip tencerenin  kapağı kapatın ve (10-12 dak) daha yavaşça kaynamaya bırakın (pilava benzer bir pişme süreci var).
5-10 dakika kapağı kapalı halde dinlenmeye bırakın ve üzerini dilediğiniz şekilde süsleyeceğiniz badem ,bal ve extra tarçın ile servis yapın.
Afiyet Olsun!

Önerilen Makaleler