Ekim ayının taze ve mevsiminde olan besinleriyle korunun.

Ekim ayı geçiş ayıdır ve  en çok dikkat etmeniz gereken aylardan bir tanesidir. Çünkü kışa yaklaşılmış ve metabolizma yavaşlamaya başlamıştır. Yazın edindiğiniz kötü ve dengesiz yeme alışkanlıkları devam ederse kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle hem kendinizi dizginlemeye başlamak hem de vitamin depolamak için doğru adrestesiniz. Sağlıklı ve hafif yemek tercihleri ile metabolizma hızınıza ayak uydurursanız, kilo almak gibi bir derdiniz olmayacaktır. Sağlıklı sonbahar için mevsim meyve ve sebzelerini tercih etmelisiniz. Ekim ayına özel besinler ve yemek tarifleri size yol gösterici olacaktır.
 
Nar: Taze sıkılmış suyunu içebileceğiniz gibi, tane tane ayıklayıp da yiyebileceğiniz bir meyvedir. Aynı zamanda salata ve yemeklerinize sos ve süs olarak da kullanabilirsiniz.
 
Faydaları: Damar tıkanıklığını engelleyen yapısı sayesinde kalp ve damar hastalıklarına faydalı Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İshal ve bağırsak parazitleri üzerinde etkili olduğunu belirten uzmanlar bununla birlikte, mide iltihabını ve ağrısını geçirdiğini söyledi. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruyarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda narın kabuğu çay gibi demlenerek içildiğinde mide, bağırsak hastalıkları,ishal ve dizanteriye gibi sorunlara karşı oldukça faydalıdır.Bu yazılan faydaların tamamı taze sıkılmış nar suyu veya nar tanelerinin tüketilmesiyle oluşur. Konsantre ürünler ve beklemiş ürünlerle gerçekleşmez.
 

Önerilen Makaleler