EGZERSİZLE İŞTAHINIZI KONTROL EDİN

Fiziksel Aktivite İştahı Nasıl Etkiliyor?
Fiziksel aktivite, kalori yaktırıyor. Sabah yaptığınız zengin kahvaltının ardından egzersiz sonrasında herkes açlık sinyallerini hissetmiyor. Öyleyse neden bazı kişiler bir saatlik spinning çalışmasından sonra buzdolabını talan ederken, bazıları bir elmayı bile zor tüketebiliyor? Midemizin anlam veremediğimiz ve nedenini merak ettiğimiz homurdanmaları cinsiyete, vücut komposizyonuna ve egzersizin yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.
Açlık Oyunları- Bilinmesi Gerekenler
Aç mı hissediyorsunuz? Hemen koşup bir parça çikolatayı kapmayın. Unutmayın ki egzersiz, çalışma sonrası iştahta değişiklikler yapar, beyinin besinlere cevabını değiştirir. Bir çalışmada, fiziksel olarak iyi durumda kabul edilen 30 genç yetişkinin beyninde iştah düzeyini belirleyen bölgeleri incelenmiştir. Şaşırtıcı olarak, bir saat boyunca egzersiz yapan grup yiyeceklere daha az ilgi gösterirken, inaktif olan kişiler şeker tehditine yenik düşüyor. Diğer yandan, kilolu kabul edilen kişilerin kilolu olmayanlara göre, egzersiz sonrası daha çok mutfakta zaman geçirdikleri saptanmıştır. Bu çalışma vücut kompozisyonunun egzersiz sonrası iştah üzerinde etkin olduğunu göstermektedir.
Ve kadınlar, lütfen not alın: Egzersiz, erkeklere göre kadınlarda yeme isteğini daha fazla tetikliyor. Bu da kadınların vücut yapısının ve metabolizmasının vücut yağını tutmaya yönelik çalıştığından ve buna programlanmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden eğer açlık hissi kapınızı çaldıysa, egzersizde harcadığınız enerjiyi gözünüzde fazla büyütmeyin. Bir adet gevrek veya gevrek türevleri, kolaylıkla yapmış olduğunuz akşam yürüyüşündeki harcamanızı sıfıra çekebilir.
Hormonlar… Hormonlar yalnızca ortaokul zamanında, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemimizin popüler konusu değillerdir. Bilim insanları, obez kadınların egzersiz sonrasında leptin hormonuna geliştirmiş oldukları direnç sebebiyle daha aç hissettiklerini tespit etmişlerdir. Leptin, enerji dengesini, iştahın ve açlık hissinin bastırılmasını sağlayan hormondur. Sağlıklı kiloda olan kişilerde, iştahın aerobic veya anaerobic egzersizlerde grelin hormonu ve YY peptidi sayesinde baskılandığını tespit etmişlerdir. Başka bir çalışma kısa süreli egzersizin grelin hormonu üzerinde herhangi etkisi olmadığını göstermiştir. Bu nedenle 4 dakikalık Tabata veya kısa yürüyüşler eğer kalori yakmaktan bahsediyorsak, yediğiniz patates kızartmasını gözünüzde daha masum veya sempatik yapıyorsa tekrar düşünün derim!!!

Açlık – Aksiyon Planınız

İştah bazı zamanlar yükselebilir, bazı zamanlar ise kapanabilir. Bu sizin vücut kompozisyonunuza ve egzersiz ajandanıza bağlı olarak değişebilir. Egzersiz sonrası açlık hissetmeyenler, bu muhtemelen kısa ömürlüdür. Yoğun egzersiz, midenin büzülmüş gibi kendini toplamış olduğu hissini verir, ancak yemeğe olan arzu ve istek bir süre sonra tekrar ortaya çıkar (bu isteğin ortaya çıkma zamanı, neye bağlı olduğu kesin değildir). Sadece unutmayın, mideniz size ne diyor olursa olsun farketmez, egzersiz sonrasında enerji ihtiyacınızı dengede tutabilmek ve kaslarınızın onarımını tamamlaması için yakıtınızı almanız gerekmektedir.
İpucu: egzersizinizden sonra iki saat içinde kaliteli protein kaynağı tüketmeniz, vücudunuzun maksimum seviyede çalışmasına katkıda bulunacaktır.
Ve, egzersiz sonrası süper-aç hisseden şampiyonlar, yeterince su içtiğinizden emin olun. Egzersiz sonrası yemeğe saldırmamak ve gereğinden fazla yememek için de egzersiz öncesinde küçük bir atıştırmalık tüketmek iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca değinmeden de geçemeyeceğim, burada bahsetmiş olduğum tüm açlık ile ilgili vücudumuzda olan bitenler sadece aklımızda bizim kendi kendimize yarattığımız bir illüzyon da olabilir. Yani, midemiz gerçekten aç mı yoksa yalancı açlık mı hissediyoruz doğru anlamamız gerekir. Muntazam bir egzersizden sonra bir paket cipsle de yaptığınız süper setleri ödüllendirebilir veya amacınız kilo kaybetmek ise bunun yerine kendinizi şımartacak yenilmeyen ödüller de bulabilirsiniz kendinize. Rahatlatıcı bir masaj, yiyeceğiniz bir dilim pizzadan çok daha tatmin edici olacaktır emin olabilirsiniz.

Önerilen Makaleler