EGZERSİZ YAPMAK İÇİN VAKTİNİZ YOKMU ?

Tüm insanların ilk bahaneleri egzersiz yapmak icin zamanı olmadıkları. Evet bahane diyorum çünkü mantıklı düşündüğünüzde bahane oldugunu sizde anlıyacaksınız. Sabah çok erken işe gidiyorum , akşam çok geç geliyorum , yorgun oluyorum , uykumu alamıyorum , sosyal hayatım yok , eşime çocuğuma dostuma vakit ayıramıyorum …vb bahanelerle devam ediyor ..

Bu konuda ilk söylemek istediğim bu kadar yoğun çalışma temposu ile hasta olacaksınız , sevdiklerinize ilgi gösteremediğiniz için sizden uzaklaşacaklar ya da kilo problemleri ve ağrılar bedeninizi bırakmayacaktır. Bu durumlar gerçekleştiğinde farkında olmadan ciddi psikolojik sorunlar yaşayacaksınız ve iş veriminiz azalacaktır.

Bu konuda bir Personal Trainer ile evinizde 40 dakikalık haftada 3-4 gün birebir egzersiz yapabilir veya her gün kendiniz yapmanız icin 30’ar dakikalık bir çalışma planı isteyebilirsiniz .

Unutmayın spor salonunda yaptığınız her çalışma kulladığınız her makine 2 metre kare alan içerisindedir. Bunun için evde yer ayıracağınız ufak bir alan ve ufak fitness malzemeleri ile binlerce egzersizi yapıp formda olmanızı sağlayabilirsiniz.

Peki bu çalışmaları neden yapacağız ?

Bu konuda herkesin bildigi gibi egzersiz yapmanın bir sürü olumlu faydası vardır. Bunların içerisinden iş hayatına olumlu etkisine deyineceğim;

1- Eğer egzersiz yaparsanız uyku kaliteniz artar. Normalde 6-7 saat uyuyup alamadığınız uykuyu 5-6 saat egzersizin verdigi yanıt ile uyuyarak kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Hem kaliteli ve hem de 1 saat az uyumuş olursunuz egzersize ve sevdiklerinize vakit ayırabilirsiniz.

2- Yapacağınız egzersizler ile oluşabilecek postür bozukluğundan kaynaklı ağrılardan kurtulursunuz. Bu da calışmanızda daha çok işinize odaklanmanızı ve kaliteli isler çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu konuda Avrupa ve Amerikada bazı büyük şirketler işe başlamadan önce 20-25 dakikalık yoga / pilates , akşam iş çıkışı evlerine pozitif gitmeleri için aerobik / direnç grup calışmaları yapmaktadırlar.

3- Egzersiz yapmamaya ve kötü beslenmeye bağlı olarak oluşacak fazla kiloları ve hastalıkları yenmenin tek yolu egzersiz ve beslenme düzeni olacaktır. Bu şekilde kilolu olan insanların iş performanslarının düştüğü tüm yoneticiler ve doktorlar tarafından bilinmektedir. Çünkü aşırı kilolu insanlar sağlıklı bireyler kadar işe odaklanamazlar , uzun süre aynı pozisyonda çalışamazlar , uzun süre aç kalamazlar , kandaki şeker oranları düştüğü için sağlıklı düşünemezler ..vb.

Tüm bu sıkıntıları çözdüğünüzde kaliteli bir uyku almış oldugunuz için zaman kalacak , is performansınız arttığı için işinizi daha erken sonuçlandıracaksınız.

Bu yüzden egzersizleri ihmal etmeyip artılarından elde edeceğiniz zamanı düşünün ve egzersiz yapmaya baslayın.

FİT CALIŞ / FİT GÖRÜN / FİT YAŞA

Önerilen Makaleler