DOĞRU KARDİYO VE YAĞ YAKIMI

Öncelikle ”kardiyo” adı altında kısaltarak söylediğimiz kardiyovasküler egzersizi anlatmakla işe başlayalım. Kardiyovasküler egzersizler belirlenen amaca göre antrenmandaki  kalp ritmine bağlı olarak düzenlenen egzersizlerdir. Örneğin: Koşu bandında veya kondisyon bisikletinde 20 dakika boyunca yağ yakımı için doğru bir nabızda seyretmek bir kardiyovasküler egzersizdir.

     Kardiyonun faydaları tabiki saymakla bitmez. Kardiyovasküler egzersizler öncelikle kan dolaşımını hızlandırırlar. Kan dolaşımının hızlanması ile neler olacağından biraz bahsedelim.

Kan dolaşımı hızlandığında kilo almak için fazla kalori alan kişiler istedikleri amaca daha cabuk ulaşırlar,cünkü uzman kontrolünde veya amatör olarak da olsa kilo almak için fazla kalori alan kişiler,kan dolaşımları arttığı için iç organlarının çalışma hızları da artacağından,daha çabuk kilo verirler. Kilo vermek isteyenler için de aynısı geçerlidir. İç organları normalinden daha hızlı çalışacağı için yaptıkları beslenme onların amacına da daha cabuk ulaşmalarını sağlar.Kardiyovasküler sistemin başka faydalarından bahsedecek olursak,en önemlilerinden olan ”GROWTH HORMONE” yani türkçeye indirgeyecek olursak,büyüme hormonunun salgılanmasını arttırır.  Büyüme hormonu vücutttaki bir cok aktiviteyi etkileyen hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Büyüme hormonunun bizi ilgilendiren asıl görevi ise,hipertrofi(kas artışı) dir. Kardiyovasküler sistemin hızlanması büyüme hormonunu arttıracağından kas büyümesini de arttırır.

        Birçok insan kardiyo yapmaktan hoşlanmaz,ancak bir antremanın evreleri içerisinde benim uyguladığım sisteme göre en az 20 dakika kardiyo bulunmalıdır. Bazı kişiler kardiyo yapmanın hipertrofiyi baskıladığını söylerler,benim görüşüme göre bu oldukça yanlıştır. Doğru bir antrenman düzeninde, en az 5 dakika ısınma,egzersiz ve en az 5 dakika soğuma olmalıdır. Bu evrelerden egzersiz kısmında kardiyo şarttır.

Sürekli doğru kardiyo doğru kardiyo diye bahsedip duruyoruz doğru kardiyoyu hesaplamayı sizlere öğreteyim. Doğru bir kardiyo  %60-80 arasında yapılan kardiyodur.

Formül=Hedef Nabız Aralığı=(Maksimum Nabız – Dinlenik Nabız) x Hesaplama Yüzdesi + Dinlenik Nabız

25 Yaşında birinin: Maksimum nabzı: 220-25=195
Dinlenik Nabzı: 65 diyelim.

%60 İÇİN = ((195-65) x 0,6 )+ 65= 143

%80 İÇİN =((195-65) x 0,8 )+ 65= 169

Doğru bir yağ yakım antrenmanı için bu formülleri uygulayarak kardiyo yapmalısınız. Ancak vücudumuz alışmaya müsait olduğundan,ilk hafta %65 ile başladıysanız daha sonraki haftalarda giderek yükseltmeniz gerekecektir.

Yaptığınız kardiyodan önce veya sonra ağırlık antrenmanını sakın aksatmayın.Streching(esneme) hareketlerini antrenmanınızın sonuna ekleyin.Su için,şimdilik görüşmek üzere…

Önerilen Makaleler