DOĞRU HEDEFLER NASIL BELİRLENİR?

Hayatınızda değişiklikler olmasını istiyorsanız, değişim için hazırsanız, yapmanız gereken tek şey bunu planlamak ve hayata geçirmektir. Doğru planlamayı yaparak ve hedef belirleyerek ulaşmanız kolaylaşacak. 

Hedef belirlerken yapılan hatalardan birincisi hayallerin hedef zannedilmesi. İkisi ayrı kavramlar, çünkü hayallerimizin sonu yoktur. Hedeflerimizin ise son noktası vardır. 

Örnek olarak bir yol düşünün, hedefiniz yolun sonunda ki eve ulaşmak ise o yolu katettiğinizde eve varmış olursunuz. 

Varmak istediğiniz o evi hayal ettiğinizde ise, o evin kendisiyle ilgili büyük hayeller kurarsınız, büyük bir bahçesi veya manzarası olduğunu hayal edersiniz. Hayallerinize kavuşmasanız bile devamı gelir ama belirlediğiniz hedeflerinize ulaştığınızda yapılacaklar listenizden çizip, yerine yeni hedefler belirleyebilirsiniz.

Hayal ve hedeflerimiz arasında ki farkı öğrendiysek ikinci soruya gelmişiz demektir: doğru hedef nasıl belirlenir?

– Hedefinizi belirlerken uygulanabilmeli ve sizin için net olmasına önem verin. Genelleştirmek sizin hedefe ulaşmak isterken tıpkı bir sis gibi yolunuzu şaşırtır. Önünüz ne kadar açık olursa, o kadar net ve doğru ilerlersiniz. 

– Hedefinizi belirli zaman aralıkları arasında değerlendirin. Bir limitiniz olsun ve aynı aralıklarla değerlendirmesini yapın. Bu sayede eksikliklerinizi ve hedefe ulaşmak için gerekenleri gözden geçirmiş olursunuz. Bu sizin motivasyonunuzu tekrar kazanmanızı sağlar.

– Gerçekci hedefler belirleyin. Gerçekleşmesi imkansız veya ütopik istekleriniz varsa bu sizi demoralize ve demotive edecektir.  

Unutmayın inanmak başarının yarısıdır. Siz hedefinize ve kendinize inanırsanız, karşılaşacağınız engelleride zamanla aşarsınız. Çünkü o engellerin sayesinde, hedefinize ulaşmak daha kıymetli olacak. 

Önerilen Makaleler