DOĞRU FİTNESS PROGRAMI VE ADAPTASYON SÜRECİ

Spor salonlarında alan eğitmenleri (floor trainer)  ve fitness eğitmenleri (fitness instructor) misafirlere güleryüzle hizmet etmek için vardır. Bu eğitmenler ne hizmet  verirler? Bu eğitmenler öncelikle sizlere fitness yaparken doğru yolu gösterme size uygun bir program yazma ve program takibi yapmakla görevlidirler.

Salonlarda  her gün yüzlerce insan kafasına estiği gibi spor yapıyor.Örneğin:Her antrenmanda   yapılan yüzlerce mekik ya da yanlış yapılan karın hareketleri  fitness amacınız  için yeterli değildir. Çünkü bu hareketlerin temel İşlevi  karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirerek buraya gergin bir görünüm kazandırmak ve yağ yakımını hızlandırmaktır. Fitness bir program dahilinde yapılan sürekli değiştirilip geliştirilerek maksimum sonucun alınması gereken kuvvet kondisyon ve sağlıklı yaşam sporudur. Herhangi bir program dahilinde yapılmayan ve sürekli  yeni hedefler konarak ilerlemeyen fitness insanı bir süre sonra bıktırır. Dörtlü hanelere ulaşan üyelik ücretlerini çöpe atmış olursunuz.

Doğru bir fitness programı bir çok etkenin(kişinin,yaş,kilo,boy,cinsiyet,sağlık durumu vs) hesaplanarak planlanacağı bir sistemdir.

Bu yüzden sizin için en doğrusunu program danışmanlığınızı yapan eğitmeniniz bilir.

Fitness programları kişinin fitness düzeyi baz alınarak hazırlanan listelerdir. İlk program genellikle adaptasyon,ilerleyen programlar ise kişinin fiziki özellikleri ve fitness testleri ile özel belirlenen programlar olucaktır.

Adaptasyon,adaptasyon diye söyleyip duruyoruz,peki ya bu adaptasyon nedir neden bu kadar önemlidir,kimler adaptasyon programı uygulamalıdır?

Adaptasyon programını uygulamak zorunda olanlar Fitness ile yeni tanışanlar ve uzun bir ara verdikten sonra geri dönüş yapanlardır.

Adaptasyon,genelde her bölge için birer hareketten ve kardiyo kısmından oluşur. Genel antrenman prensibindeki ısınma antrenman ve soğuma bölümleri burada da standarttır. Adaptasyon programı zorlu antrenmanlara hazır olunmasını sağlar.Eklemlere binen yüke ve serbest ağırlığın yıpratıcı etkilerini en aza indirgemek için gereklidir.Araştırmalar da göstermiştir ki adaptasyon programı uygulamış bir sporcunun form durumu ve gelişimi uygulamamış olanlara oranla daha iyi bir yol, yükselen bir grafik izler. Genelde insanlar adaptasyon programından sıkılırlar ve eğitmenin onu başından savmak için yazıp gönderdiği hazır programlar sanarlar. Lütfen programınızı bitiş tarihine kadar uygulayın. Eğitmeniniz sizin için en iyisini düşünür,ve siz hangi eğitmenden program danışmanlığı alıyorsanız sizin için en iyisi odur. 

İlerleyen yazılarda görüşmek üzere,sağlıkla kalın.

Önerilen Makaleler