Doğa Yürüyüşüne Zaman Ayırın

Doğada sabah yürüyüşü oksijen alımınızı arttırır. Temiz havada yaptığınız yürüyüşün farkını hissedeceksiniz. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Michigan Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre doğada yürüyüş yapanların kalabalık caddelerde ve şehir içinde yürüyüş yapanlara göre, hafızasında ve konsantrasyonunda gelişme görüldüğü tespit edilmiştir.

Haftada en az 3 gün doğa da yapacağınız yürüyüş ile kendinizi yenileyeceksiniz.

Not:

– Yılmayın spor yapmaya alışık değilseniz ve yeni başladıysanız kendinize hedefler koyun. Hedeflerinize her ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Ama bu ödül yemek olmasın.

– Sporu oyun gibi görün ve eğlenceli hale getirin.

– Spor yapmak için partner bulun. Böylelikle zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.

– Yılmak üzereyken sporun size katacağı artıları düşünün ve hayal ettiğiniz fiziğe ulaşmanın bu yoldan geçtiğini hatırlayın.

– Haftanın her günü 30 dakika yürüyüş yapın. Böylelikle hem sıkılmamış olursunuz hemde vücudunuza bir anda yüklenmeden ilk aşamayı atlatırsınız.

– Yürüyüş yapmak yada hep aynı sporla ilgilenmek canınızı sıkıyorsa spor merkezinizdeki antrenörlerinize bunu söyleyin. Size her gün az süreli farklı spor dallarından yararlanmanızı sağlar.

– Sporu hayatınızın içine yavaşça alın. Bir anlık hevesle kendinize yüklenmeyin. Sakatlıklara izin vermeden bilinçli hareket edin.

– Kendinizi motive edin. Yaptığınızın zor bir şey olduğunu unutmayın, istikrarlılığınızla gurur duyun.

– Her hafta düzenli olarak tartılın ve ölçülün. Tartı ve ölçü sonuçlarınızı yazıp buz dolabınızın üzerine asın.

 

Önerilen Makaleler