DİZ AĞRISINA ÖZEL EGZERSİZ

Eğer düzenli koşu veya uzun mesafeli yürüyüşler yapıyorsanız, dış kalça kaslarınızı güçlendirerek gelecekte oluşabilecek diz ağrılarını önlemek için Penguen Yürüyüşü olarak adlandırılan bu egzersizi denemelisiniz. Kalça kasların güçlü olduğunda, yürüyüş ve koşularda dizlere binen ağırlığı dengelemiş ve dizlere fazla yüklenmeyi engellemiş olursunuz.
Bu hareketi yapmak için, bir egzersiz (pilates) bandı gerekiyor. Ayak bileğine bağladığın egzersiz bandıyla ilk olarak sağ ayağınla bandın gerginliğini hiç bozmadan sağ tarafa yanbir adım at ve ardından sol ayağını yine bandın gerginliğini bozmadan yanına getir. Ardından ikinci küçük adımı at. İkinci adımdan sonra yine bandın gerginliğini hiç bozmadan sol tarafa yan olacak şekilde küçük bir adım at vebu sefer sol ayağını yanına doğru yaklaştır. İkinci adımdan sonra hareketi tekrar sağ tarafa doğru yaparak 30 saniye boyunca iki sağ iki sol adım atarak egzersizi tekrarla. 10 saniye dinlen, tekrar aynı hareketi penguen adımları atarak uygula.
Bu egzersizi eğer diz sakatlığın, ameliyat, kırık yada diz problemlerinden her hangi biri varsa doktoruna danışmadan yapma. Kuvvetlendirici bir egzersiz olduğu için koşu, yürüyüş yada bisiklet antrenmanlarından önce rahatlıkla uygulayabilirsin.
 
DİZ AĞRILARINA ÖZEL EGZERSİZ - monthly fitness - nurcan arıcan

Önerilen Makaleler