DİYETTE SIK YAPILAN 5 HATA

Eğer kilo fazlan olduğunu düşünüyor, ama ne yaparsan yap kilo veremiyor musun? Belki de herkesin sıklıkla yaptığı ama hata olduğunu düşünmediği bazı yanlış diyet uygulamalarından kaynaklanıyordur. Yaptığın yanlışları bir kenara bırak ve doğru şekilde bu işi sonlandır!
Her Kaloriyi Saymak
Diyet yaparken, kalorinin normal ihtiyacından az olması istenen bir durum ancak, unutma ki tükettiğin gıdaların kalitesi ve içerikleri kaloriden çok daha önemli. Eğer kaloriyi az tüketmeye çalışırken, protein ihtiyacını göz önünde bulundurmazsan, kas kaybı yaşabilirsin. Yapılan çalışmalar, düşük glisemik indeksli karbonhidrat tüketenlerin, aynı kaloride ancak daha yüksek glisemik indekse sahip karbonhidratla beslenenlere oranla daha fazla kilo kaybettiğini ortaya koymuş.
Her Öğün Aynı Kaloriyi Tüketmeye Çalışmak
Diyet programınızda 1500 kaloriyi hedeflerken 6 öğüne bölüp, her öğünde gereken 250 kaloriyi almak sizi hem zora sokar, hemde doğru bir anlayış değil. Kahvaltı öğünü yüksek kalorili olmalı ve ara öğünler 100-200 kalori arasında değişmeli. Kahvaltı öğününde daha yüksek kalori alanların diğer öğünlerde daha az yediği ve daha hızlı kilo kaybettiği çalışmalarca desteklenmiş.
Hep Aynı Gıdaları Tüketmek
Tennessee Üniversitesinde yapılan çalışmaya göre, her gün aynı gıdalarla beslenenlerin, her gün farklı gıdalarla beslenen diğer bireylere göre kilo vermesinin daha zor olduğu ortaya konulmuş. Üstelik gıdaları değiştirerek, ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin hepsini diyet süresinde de karşılamış olursun.
Hergün Tartılmak
Hergün tartılmak, gerçek kilonuzu yansıtmayacağı gibi, motivasyonunuzu da etkileyecektir. Öncelikli olarak yapmanız gereken, siz tartıda gördüğünüz rakam olmadığınızın farkına varmak! Bir önceki tüketilen alkol veya fazla kafein, regl öncesi günler, kabızlık dönemleri sizi etkiler.
Kilo Kaybettikçe Hareketi Azaltmak
Kilo kaybını amaçlarken hedefe yaklaşmak, kişinin motivasyonunu etkileyip daha fazla kaçamak ve daha az harekete sebep olabilir. Ama unutmayın ki en zor giden kilo, en sona kalan 2,3 kilodur. Bu yüzden son kilolarda daha çok hareket etmek, spor alışkanlığı kazanmanıza ve hedefe ulaşmanıza yardımcı olur.

Önerilen Makaleler