DİYETTE MOTİVASYONU ARTTIRAN BESİNLER

Bahar aylarının gelmesi ile kilo algımızda farkındalığımız arttı. Doğanın sunduğu mucize besinler kolay kilo vermenize yardımcı olurken, tokluk hissinizi artırıyor. Sağlıklı ve yeterli kilo verebilmeniz için doğru besin seçimi ve yeterli –yaşamınıza uygun egzersiz programı uygulamanızdır unutmayın.
GOJİ BERRY 
Son yıllarda Goji Berry beslenme alışkanlıklarımıza girmeye başladı. Tek başına kilo verdirme etkisi olmamasını bilmelisiniz. Berry ailesinden olduğu için yüksek antioksidant etkisi ( bağışıklık güçlendirme) ve posa içeriği ile tokluk hissinizin artmasını ve sağlıklı sindirim sisteminizi olmasını sağlar. Ara öğünlerinizde ve yulaflı kahvaltılarınızda 2 yemek kaşığı goji berry 1 adet meyve yerine tercih edebilirsiniz.
YULAF 
Beslenme alışkanlıklarımız arasında yer alması gerek önemli bir tahıl çeşididir. Tok tutma ve stresin azalması için vitamin-mineral içeriği ile sağlıklı beslenmeye yardımcı olur. Diyet döneminde tokluk hissinizi artırır. Spordan önce ve ara öğünlerinde 2 yemek kaşığı yulafı 1 dilim tahıllı ekmek porsiyonu yerine tercih ederek porsiyon kontrolü sağlayabilirsiniz.
ÇAĞLA / YEŞİL ERİK,
C vitamini ve posa oranı yüksektir. Özellikle bahar aylarında yorgunluk ve tatlı ihtiyacını azalması sağlayarak diyetinize destek verir. Sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolünü sağlamak için tuz eklemeden yemelisiniz. Meyve tercihlerinizde miktarına 10-12 adet ( küçük kâse ) olacak şekilde ayarlayarak günde 1-2 defa tercih edebilirsiniz.
YUMURTA 
Stresi azalmasına yardımcı vitamin –mineral içeriği ile diyette motivasyonun ve tokluk hissinizin artmasını sağlar. Kahvaltı, öğle veya akşam yemeklerinizde tercih ederek daha tok daha dengeli bir diyet dönemi geçirmenize yardımcı olur. 1 köfte kadar ( 30 gram) et çeşidi olan besinler yerine 1 adet yumurta tercih edebilirsiniz.
ÇİLEK 
C vitamini içeriği yüksek olduğu için bağışıklığınızı artırır, mutluluk hissini koku ve tadı ile sağlayan bir meyve olarak diyet motivasyonun artmasına destek verir. Meyve porsiyonunu olarak 1 su bardağı ( 7-8 adet küçük) çileği bir adet meyve yerine tercih edebilirsiniz.
KİNOA
Glutensiz olması nedeni ile kilo yönetimi döneminde sindirim sağlığını korur ve hazımsızlık hissini azaltır. Tahıl olarak posa oranı yüksektir ve tokluk hissinizin artması sağlar. İçerdiği bitkisel protein, vitamin ve mineral dengesi ile 1 dilim tahıllı ekmek yerine 2 yemek kaşığı ( haşlanmış) kinoayı tercih edebilirsiniz.
HURMA 
Kuru meyveler arasında vitamin-mineral ve posa oranı yüksektir. Meyve şekeri ( früktoz) oranı yüksek meyvedir bu nedenle tatlı ihtiyacınızı diyette dengeler. Ara öğünlerinizde ve kahvaltınızda 1 adet meyve yerine 2-3 ( küçük boy) hurma tercih edebilirsiniz.
YER FISTIĞI
B grubu vitamin ve E vitamini içeriğinden zengindir. Kaygı, endişe ve stres duygu durumunun azalmasına yardımcı olur. İçerdiği yüksek potasyum minerali ve protein dengesi ile düzenli spor yapanlar için önemli bir kuru yemiştir. Yağ değişimin 1 porsiyonu ( 1 tatlı kaşığı) yerine 7-8 adet tercih edebilirsiniz.
TARÇIN
Kan şeker dengesinin artmasına yardımcı önemli bir baharattır. Bağışıklığınızı artırma özelliği ile diyet motivasyonunuzun artmasını sağlar. Bitki çayları, süt, yoğurt ve meyvelerinizin üzerine ekleyerek tatlı ihtiyacınızı azaltabilir. Tokluk hissinizi artırabilirsiniz.
SOYA SÜTÜ 
Önemli bir bitkisel kalsiyum kaynağı baklagildir ve sindirim sağlığınızın artmasına yardımcı olur. Hafif tatlı tadı artan atıştırma hissinizin azalmasını sağlar. Tokluk hissinizi artırmak için ara öğünlerinizde 1 adet meyve veya yulaf ile tercih ederek diyette tokluk hissiniz artırabilirsiniz.
 

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] Motivasyonun önemi, kişinin başarılı olma, amaçlarına odaklanma, iş performansını artırma, kişisel gelişim sağlama ve daha fazla memnuniyet duyma gibi etkileri vardır. İyi bir motivasyon düzeyi, kişinin daha yüksek performans göstermesine, zorluklarla başa çıkmasına ve hedeflerine daha etkili bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. […]

Comments are closed.