DİYETİNİZ SİZE ÖZEL OLMALI

Herkese uygun, standart veya paket bir diyet programı henüz bulunamadı, muhtemelen hiçbir zamanda bulunamayacak. Çünkü
her insanın fazla kilo sorununun farklı bir sebebi vardır. Örneğin bazı insanlar sağlıksız beslendiği için kilo alabilir, bazıları stresten, belli bir hastalığı olup kullandığı ilaçlardan, yetersiz ve dengesiz beslendiğinden ve vücut hormonlarının bozukluğundan olmak üzere birçok nedenden dolayı her insanın kilo almasında birbirinden çok farklı nedenler vardır.
Her ne olursa olsun ister düşük karbonhidratlı, ister az yağlı, ister yüksek proteinli, isterse de proteini, yağı, karbonhidratı dengeli bir diyet olsun her beslenme planı daima ”kişiye özel” olarak hazırlanmalıdır.
Size özel olmayan diyetler hızlı kilo kaybettiren fakat bir süre sonra hızlı kilo aldıran sağlıksız diyetlerdir. Vücut dengesini bozan size özel olmayan diyetler kas erimesine de sebep olduğu için ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle sağlığına önem veren herkes mutlaka diyetisyen kontrolünde kişiye özel diyet tedavisi ile zayıflamalıdır.
Peki kişiye özel olmayan diyetler neden her defasında başarısız oluyor işte nedenleri ;
Kişiye özel planlanmazlar.
Kişisel beslenme tercihleri dikkate alınmaz.
Çok fazla yiyecek ve içecek kısıtlaması yapılır.
Sosyal yaşam ve kişinin mesleği dikkate alınmaz.
Fiziksel aktivite dikkate alınmaz.
Diyet yapan kişinin ekonomik gücü ve imkanları dikkate alınmaz.
Ve tüm bu anlattığım bilgilerin sonucunda sağlıklı ve doğru bir şekilde kilo vermek istiyorsanız diyetiniz daima size özel olmalıdır.:)

Önerilen Makaleler