Çoğumuz günlük ihtiyaçlarımız olmadan dışarı çıkıp yürümeden iş ve ev arasında mekik dokuyoruz. DışarIda gerçekleşen bütün güzellikleri unutup bilgisayar başında saatlerimizi, günlerimizi ve hatta haftalarımızı harcıyoruz. Sabah sadece koşmak bile doğada gerçekleşen güzelliklerin farkına varmamız için yeterli değil. Yürüyüş kendiniz için yapabileceğiniz en sağlıklı, en sakinleştirici ve en güzel şeylerden biridir. Her gün yürümek için 6 güzel nedeniniz var.
1) Stresi Azaltır
Hepimiz stres dolu yoğun bir dünyada yaşıyoruz, bu yüzden stresi azaltmak için bazı etkili yollar bulmak şart. Stres düzeyini düşürmek için dışarıda yürümek kanıtlanmış en iyi yöntemlerden biridir. İlk başlarda sıkıcı gelebilir ancak başladığınızda ve bir kaç yürüyüşten sonra ne kadar ferahlatıcı ve rahatlatıcı olduğunu anlayacaksınız. Önerim telefonunuzu yürüyüş boyunca kapatın ve sakin bir yürüyüş yapın.
2) Temiz Hava Alın
Çoğu zaman unutsakta herkesin her gün temiz havaya ve oksijene ihtiyacı vardır. Her gün ev, iş, araba gibi oksijen düzeyi düşük alanlarda uzun vakit geçiriyoruz, bu da bizi daha depresif ve agresifleştiriyor. Her gün dışarıda yapacağınız yürüyüşler oksijen alımınızı artıracak, zihninizi ve vücudunuzu yenilemeye yardımcı olacaktır.
3) D Vitamini Alın
Her gün dışarıda yürümenin en iyi ve en sağlıklı nedenlerinden biri D vitaminidir. Çünkü güneş bu temel vitaminin en büyük kaynağıdır. D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için bedeninin en az 15 dakika güneş görmesi gerekir. Güneş kapalı havlarda görülmese de D vitamini ihtiyacını güneşten dışarıda olduğunuz müddetçe alırsınız. D vitamini mevsimsel duygu bozukluğu, depresyon, kolon kanseri, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi bir çok hastalığı önlemede etkilidir.
4)Değişen Mevsimin Keyfini Çıkarın
Mevsim değişikliğinden zevk alarak doğa ile uyum içinde yürümek yaşam dengenizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Hayatta var olan küçük şeylerden mutlu olmaya başlamanız için en güzel neden doğadır. İlk baharda kuşların cıvıltısı, erguvanların etrafa saçtığı güzel kokusuyla yürüyüş yapmanın zevki bir başka. Her mevsimin ayrı bir güzelliği var ve bunları doyasıya yaşamadan basıp geçiyoruz üzerinden.
5) Yeni Rotalar Keşfet
Maceracı ruha sahip olmak için en güzel neden yürümek. Başka bir nedene ihtiyacınız yok. Hep alıştığınız yolun dışına çıkın ve hiç bilmediğiniz farklı yollar deneyimleyin. Belki karşınıza güzel bir göl, belki ormanlık bir alan belki de hiç bilmediğiniz bir mahalle çıkacaktır. Ne fark eder daha önce oralara hiç gitmemiş olduğunuza şaşıracaksınız. Ve en güzel yanı bilmediğiniz bir yerde karşınıza ne çıkacağını tahmin etmeden bir sokak arkaya bile gitseniz içinizdeki o duygu olacak. Aklınıza önünüzdeki yolun nereye çıkacağını tahmin etmekten başka bir şey gelmeyecek ve bir an olsun teknolojiden, iş, aile ve şehir stresinden kurtulmuş olacaksınız.
6) Vücudunuzla Barışın
Yürüyüş sayesinde vücudunuzu daha iyi tanıyacaksınız. Uzun zamandır umursamadığınız aklınıza bile gelmeyen kaslarınızı hissedeceksiniz. Sık sık yaptığınız yürüyüşler sayesinde sıkılaşacak ve uzun zamandır neden yürümediğinize anlam veremeyeceksiniz. Tabi ilk önce başlamanız gerekiyor. Yürüyüşe açık alanda istikrarlı bir şekilde devam edip tüm bu etkileri, değişimi farkedebilmeniz için..
 

Önerilen Makaleler