Diş fırçalamak ne yazık ki ağız ve diş sağlığını korumak için yeterli olmuyor. Diş aralarındaki yemek artıklarından temizlemek yalnızca diş ipiyle mümkün. Diş ipi kullanarak diş eti hastalıklarından ve çürüklerden daha etkin koruma sağlayabilirsiniz.
Diş ipi diş aralarını temizlemek için tasarlanan naylon ve plastikten üretilen bir malzemedir. Değişik tiplerde diş ipleri mevcuttur.  Hangi maddeden yapıldığı değil kullanım sıklığı ve kullanım şekli önemlidir.  Kaplama dişleri olan veya ortodontik tedavi gören hastalar için tasarlanmış farklı diş ipleri de mevcuttur.
Diş ipi kullanmak zor ve ağrılı bir işlem değildir. Diş etlerinize çok bastırırsanız ağrı olabilir ve diş etlerinize zarar verirsiniz. Kullanırken diş etlerine çok bastırıp zorlamak gereksizdir. İlk kez uyguladığınız da zor gelse de birkaç gün içinde alışacaksınız.
Çocuklarınıza da 10’lu yaşlardan itibaren diş ipi kullanmayı öğretebilirsiniz. Çocuklar bu yaşlarda diş ipi kullanacak beceriye ulaşmıştırlar. Erken yaşlarda çocuklarınızın bu alışkanlığa sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
Günde bir kere diş ipi kullanmak yeterlidir. Yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler