DİŞ İMPLANTLARI HAKKINDA HER ŞEY

İmplantlar tek veya çok diş eksikliklerinde köprü ve hareketli protezlere alternatif olarak geliştirilmiştir. Çene kemiğinde eksik dişlerin yerine konulan doku uyumlu vidalarla yapılan basit bir cerrahi işlemdir.

Köprü protezleri ve hareketli protezlerle yapılan geleneksel tedaviler hastaların fonksiyonel gereksinmelerini pek karşılayamayabilir. Özellikle hareketli protezlerin  zamanla bollaşmaları destek aldığı dişlere zarar vermekte çiğneme ve konuşma problemleri yaratmaktadır. Ağız içinde oynayan protezler konuşurken kelimelerin ağız içinde yuvarlanmasına sebep olur ve düzgün bir diksiyona sahip olmak gittikçe zorlaşır. Gerek köprü protezleri gerekse hareketli protezler doğal dişlerin yaptığı güçlü çiğneme etkinliğini sağlamaz. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar kemik içine yerleşip kemikle kaynaştığından dolayı doğal dişlerinizle sağladığınız çiğneme etkinliğine yeniden kavuşmanızı sağlar. Ayrıca sağlam dişlerinizden destek almadığı için, diğer dişlerin kesilmesi ve küçültülmesi söz konusu değildir.

İmplant cerrahisi çok basit bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılır ve işlem sırasında herhangi bir ağrı duymazsınız. Operasyon sonrası ise herhangi bir problem yaratmaz.

Peki implant her kişiye yapılabilir mi?  İmplant tedavisine karar vermeden önce hekiminiz çeşitli muayene ve testlerle ilgili bölgenin implanta uygun olup olmadığına karar verir. Öncelikle ağız bakımınız iyi olması ve diş etlerinizin sağlıklı olması gerekir. İmplant vidaları çeşitli kalınlık ve boyutlardadır. Ancak yine de kemik miktarınız çok yetersiz olabilir. Bunun için cerrahi olarak kemik ilavesi yapılabilir. Ayrıca kemik kalitesi de implant için gerekli bir faktördür. İmplant yapılacak kişilerin genel sağlık durumu ve kullandığı ilaçlar değerlendirilmelidir.

İmplantlar yapıldıktan sonra da ağız hijyeninize yeterli önemi göstermeye devam etmelisiniz. İmplantların iyileşme döneminde yetersiz ağız bakımı enfeksiyon ve iltihaplanmalara neden olurken implantın kemiğe kaynaşmasını da etkileyebilir. İyileşme döneminde sigara kullanımı da implant kemik kaynaşmasını olumsuz etkiler. Diş hekiminiz implant bakımı hakkında sizi bilgilendirecektir. Gerekli özeni gösterdiğiniz takdirde implantlar ağız içinde ömür boyu kalabilir.

Önerilen Makaleler