DİŞ ÇÜRÜKLERİNE KARŞI FİSSÜR SEALANTLAR

Diş çürükleri genellikle arka dişlerin çiğneme yüzeylerindeki küçük çukurcuklarda başlar. Bu bölgeler bakteri plağı birikimine en uygun bölgeler olup, dişler temizlenmediği takdirde tükürük ve florürün koruyucu etkisinden mahrum kalır. Çürük oluştuğu takdirde restoratif tedaviler devreye girecektir. Fissür sealantlar bu çukurcuk alanları düz yüzeyler haline getirerek dişleri çürüğe karşı önemli ölçüde korur. Koruyucu diş hekimliğinde fissür sealantlar önemli yer tutar.

Fissür sealantlar sadece küçük ve büyük azı dişlerinin çiğneme yüzeylerindeki çukurcuk alanlara uygulanır. Ağız hijyeni kontrolünüz yeterli değilse, dişlerinizde çürüğün erken belirtileri başladıysa, dişlerinizde anatomik olarak derin çukurcuklara sahipseniz, ortodontik tedavi görüyorsanız, diş minesinde defektler varsa fissür sealant uygulamasıyla diş çürümelerini durdurabilirsiniz☺ Daha önce çürük nedeniyle birçok dişinize dolgu ya da benzeri tedaviler uygulanmış olabilir. Bu durumda sağlam azı dişlerinize fissür sealant uygulaması yaptırmanız önerilir. Çünkü çürük açısından yüksek riskli gruptasınız!

Fissür sealantlar daimi dişler sürdükten sonra uygulanabilir. Diş üzerinde kaldığı süre boyunca dişleri çürükten koruyacaktır. Fissür sealantlar diş üzerinde normalde birkaç yıl kalır. Ancak zamanla aşınma ve uygulama sırasındaki problemlerden dolayı daha erken kaybedilebilir. 6 ay ya da bir yıllık diş hekimi ziyaretlerinizle gerekiyorsa fissür sealantlarınızı yeniletebilirsiniz.

Fissür sealant yaptırmış olmanız dişlerinizi temizlemeyeceğiniz anlamına gelmez. Fissür sealant sadece çürük riskinizi düşürür ve çiğneme yüzeylerinin temizliğini kolaylaştırır. Ağız hijyen kurallarına dikkat etmeniz ve florürlü diş macunu kullanmanız her zaman gereklidir.

Fissür sealant uygulaması oldukça kolay bir işlem olup birkaç dakika içerisinde yapılmaktadır. Anesteziye gerek  duyulmaz, ağrısız bir işlemdir ve dişlerde herhangi bir madde kaybı söz konusu değildir. Ayrıca ucuz bir işlem olması ileride çürük nedeniyle yapmak zorunda kalacağınız masrafları bertaraf edecektir☺

Önerilen Makaleler