Sararmış ve grileşmiş dişler önemli bir estetik problem olarak karşımıza çıkar. Modern toplumlarda diş estetiği, yüz estetiğinin önemli bir parçası olarak sağlık ve sosyal başarıyla bağdaştırılmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmüş ve renklenmiş dişlerin tedavisinde, diş beyazlatma yöntemleri en konservatif yaklaşımdır.
Beyazlatma yöntemleri üçe ayrılır:
1.Ofis Tipi Beyazlatma(Office Bleaching): Yanak ve dudaklar ekartörler yardımıyla uzaklaştırılır. Dişetleri koruyucu bir tabaka ile kaplanır. Beyazlatma jeli diş yüzeyine sürülür. Beyazlatmayı hızlandıran ışın yaklaşık 45 dakika süreyle uygulanır.
2.Ev Tipi Beyazlatma(Home Bleaching): Hekiminiz ağzınızdan ölçü alır. Bu ölçüye uygun olarak hazırlanan modelden, dişlerinize oturan ve dişetlerinize değmeyecek bir kılıf yapılır. Ev tipi beyazlatma jelleri bu kılıfın içine sürülür ve kılıf ağzınıza yerleştirilir. Uygulamanın sıklığı ve süresini hekiminiz belirtecektir.
3.Piyasadaki Ürünlerle Beyazlatma(Over the Counter Bleaching): Bireylerin kendi kendine uyguladığı ürünler olup; şeffaf yara bandı gibi dişlerin üzerine yapıştırılan, tırnak cilası gibi dişlere fırça ve özel kalemle sürülebilen, ağza prefabrik kılıflarla uygulanabilen çok çeşitli formlarda olabilir.
Ofis tipi beyazlatma en çok tercih edilen yöntemdir. Çünkü hekiminizin kontrolündedir ve kısa sürede sonuç alınabilir. Maksimum bir saat içerisinde istenilen sonuca ulaşabilirsiniz.
Ofis tipi beyazlatma yöntemleri ile ön bölge dişlerinde, yani ‘’gülüş hattı’’ dediğimiz bölge içerisinde beyazlatma yapabiliriz. Ev tipi yöntemlerin kombine edilmesi mükemmel ve başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Arka bölgelerde de etkili beyazlık elde edebiliriz.
Over the counter ürünlerinin etkinliği kesin olmamakla birlikte, zararlı sonuçlar da doğurabilmektedir.
Dişlerimiz farklı renk kombinasyonlarından oluşur. Monokromatik ve opak görüntü estetik değildir. Dişlerinizin beyazlığı, cildinizin ve göz akınızın renk tonu ile uyumlu olmalıdır. Diş hekiminiz sizin için en uygun yöntemi seçip, size en uygun tonu verecek ve harika bir gülüşe sahip olmanızı sağlayacaktır.
Beyazlatma yapılacak dişlerin ön koşulu sağlıklı olmasıdır. Örneğin, çürük bir dişe beyazlatma ajanı uyguladığımızda, çürük kavitesinin içine giren jel dayanılmaz ağrılara sebep olacaktır.
Beyazlatma bir yıl veya daha fazla süre etkili olabilmektedir. Ancak bu süre diş sağlığınıza verdiğiniz önemle artacaktır. Öncelikle yapmanız gereken; beyazlatmayı takip eden iki hafta süresince sigara, çay, kahve, kola, kırmızı şarap gibi her türlü renklendirici ajandan uzak durmalısınız.
Unutmayın; beyazlatma yöntemleri sadece dişlerinizin rengi ile ilgili sorunlara çözümdür. Şekil ve konum bozuklukları için uygulanan estetik tedavilerden ilerki yazılarımda bahsedeceğim.

Önerilen Makaleler