DİREK DANSI İLE KİLO VERMENİN SEKSİ VE EĞLENCELİ YOLU

“Pole Dancing” dilimizdeki adıyla “Direk/Boru Dansı” tarihsel olarak dans kulüpleri ile özdeşleştirilen ve temelde dikey bir direk etrafında yapılan egzotik bir dans türü iken, önyargıları yıkarak son zamanların en moda sporu haline geldi. Aslında ağır bir spor dalı olan direk dansının, kilo verdirirken eğlendirmesi, esneklik kazandırması ve özgüveni arttırması gibi sağladığı birçok fayda sayesinde özellikle kadınlar arasında bu spora olan ilgi günden güne büyüyor.

Yüksek Yoğunlukta Egzersiz

Direk dansı, oldukça yüksek kondisyon gerektiren bir egzersiz türüdür. Tırmanma, tek ayak üzerinde dönme gibi zor ve güce dayalı hareketleri yaptırdığı için vücuttaki tüm kasları yoğun bir şekilde çalıştırır.

Kilo Verme

Dans ve sporun sentezi olan direk dansını sağlıklı bir beslenme programı ve diğer egzersizler ile birleştirmeniz durumunda, kilo vermeniz de kaçınılmaz olacaktır.  Ortalama 58 kg ağırlığında olan bir kişi, boru dansı yaparak 1 saatte 350 kalori yakabilmektedir. Bu da 1 saatlik yoğun ağırlık çalışmasında yakılan kaloriye eş değerdir.

Güç ve Esneklik

Boru dansı, tüm kasları aynı anda çalıştırarak vücutta uyumlu bir gelişim sağlıyor. Eklemlere ve bel kemiğine önemli bir esneklik kazandırmasının yanı sıra kafa üstü yapılan hareketler sayesinde kan dolaşımını hızlandırıyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ısınma. Isınma egzersizlerini ihmal ettiğiniz takdirde ciddi kas yırtılmaları, çürükler ve ağrılarla karşılaşabilirsiniz.

Yıpratıcı diğer antrenmanların aksine keyif veren bu spor ile vücudunuz ile ruhunuzdaki gelişimi ve değişimi kısa sürede göreceğinizden hiç şüphem yok. Hayatınıza farklı bir renk ve macera katmak, form tutarken dans etmek ve eğlenmek için direk dansını bence denemeye değer, siz ne dersiniz?

KAYNAK:

Romy Rome, < http://www.rippednfit.com/fitness/pole-fitness-a-sexy-fun-way-to-lose-weight/>,

(SGT: 09.01.2014).

Önerilen Makaleler