Sağlıklı yaşam iyi bir denge ister. Yapacağınız spor, beslenmeniz ve dinlenmeniz bir dengede olursa kendiniz daha iyi hisseder ve daha verimli olursunuz. Yeni egzersizler denemek sizi heycanlandırsada, kendinizi dinleyin ve bedeninizden yapabileceğinden daha fazlasını istemeyin. Bu sizi motive etmez, aksine yapamadığınız için mutsuz eder. Verimli olmak isterken, enerjinizi yanlış şeylere harcamamak için işte size 3 ipucu:
1. Kendinizi sorgulayın: kendin için mi yapıyorsun yoksa başkaları tarafından kabullenmek mi istiyorsun.
Bir egzersizi veya bir diyet programını herkes uygulayınca, otomatik olarak insanlar bir baskı hissediyor. Bu baskı genellikle grup baskısı olarak adlandırılır. Grup baskısı bireyin kendi kararıyla değil, çoğunluğun uyguladığı yolu izlemekten dolayı oluşur. Bu baskı korkudan ileri gelir, çünkü birey çoğunluğun izlediği yoldan farklı bir yol izlerse, dışlanacağını düşünür. Bu sebeptendir ki, insanlar yeni birşey yapmayı isterken önce etraflarına bakarlar, onlar ne yapıyorsa o şekilde bir yol izlerler. Oysa bu korku çoğunlukta ki her bireyin korkusudur. Sadece kendilerini deşifre etmek istemezler.
Bu yüzden kendinizi sorgulamanız, asıl sebebinizin ne olduğunu fark etmenize faydalı olacaktır. Yeni birşey yaparken bunu gerçekten istediğiniz için mi yoksa başkaları yapıyor diye mi istiyorsunuz. Öncelikle bundan emin olun.
2. Gerçekçi olun: Herhangi bir sebepten dolayı spor yapmaya ara verdiniz ve geri başlamak istiyorsunuz. Unutmayın 3 hafta içerisinde eski fit halinize dönemezsiniz. Gerçekçi olup yapabileceklerinizi düşünün ve ona göre hedeflerinizi belirleyin.
3. Düşünün: Kısa mı uzun vaadede mi.
Kısa vaadede hızlı bir başlangıçla çabuk sonuç mu almak istiyorsunuz yoksa küçük ama emin adımlarla sağlıklı ve dengeli bir yaşam mı sürmek istiyorsunuz. Seçim sizin.

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] bireyin dosha dengesi farklı olabilir, bu nedenle bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalı ve kişisel […]

Comments are closed.