‘Zihniyetleri değiştirmek atomu parçalamaktan zordur’ denilsede, siz bu tarz söylemlere kulak asmayın. Belki başkalarının düşüncelerini değiştirmek zordur ama kendi düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Çünkü o düşünceler sizin esirinizdir ve sizin kontrolünüzde olması sizi güçlü kılar. Unutulsada bu güç sizde hep vardır, sadece onu ortaya çıkarmak sizin elinizde. Peki, o gücü nasıl ortaya çıkarırız? Kendinizi soracağınız bir kaç soruyla o gücü tekrar hissedebilirsiniz.
İlk soru: Bu değişimi neden istiyorsunuz?
Hayatınızda değişiklikler olmasını istedikten sonra bunun sebebini sorgulayın. Bu değişime neden ihtiyaç duyuyorsunuz? Daha zayıf görünmek mi, daha sağlıklı yaşamak mı veya bilinçli bir birey olmak mı? Bu noktadan sonra geriye kalan hayal gücünüze kalıyor. Başardığınızı hayal edin ve hayatınızda nasıl bir etkisi olmasını istediğinizi düşünün. Ikinci soruda bu noktada şekilleniyor. Bu değişimin amacı nedir?
Her gece uyumamızın amacı ertesi sabah uyanmak içinse, elbette ki herşeyin bir nedeni ve bir amacı var demektir. Sizde bu değişimi başarmak için bu kararınızı sorguluyorsanız ilk aşamadasınız demektir.
İki soruya da cevap verdikten sonra hala endişeleriniz varsa kendinizi küçük adımlarla değişime hazırlayabilirsiniz:
– Değişim için ihtiyacınız olan şeyler nelerdir? Daha çok paraya mı ihtiyacınız var? Veya hayalinizi gerçekleştirmek için geniş alana mı? Ve imkanlarınız nelerdir?
· Kendinize iyi bakıyor musunuz? Güçlü ve dirayetli misiniz? Değişimi yeterli istiyor musunuz?


· Sosyal çevrenden yeterli destek alıyor musun? Etrafınızda size destek olabilecek insanlar var mı? Değişim sürecinizde desteğe çok ihtiyacınız olacak. Özellikle yakın çevrenizden göreceğiniz destek sizi daima bir adım ileriye götürür.
Başarının anahtarı çok basit

Hayal ettiginiz değişimi başarmak için yapmanız gerekenleri biliyorsanız günlerce ölçüp tartıp biçmenize gerek yok. Bu şekilde sadece süreyi uzatırsınız. Hemen bugün başlayın ve değişimi gördükçe daha çok motive olduğunuzu deneyimleyin. Zorlansanız bile ve istediğiniz gibi ilerleme kaydetmemiş olsanız bile pes etmeden devam edin. Verdiğiniz mücadelede emeğinizin karşılığını alacaksınız. Çünkü ancak üşenmeden, ertelemeden ve vazgeçmeden devam ettirirseniz bunu başarabilirsiniz.

Önerilen Makaleler