CİNSEL İSTEKSİZLİK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Libido olarak da adlandırılan cinsel ilişkiye girme isteği, duygusal ve fiziksel faktörlere bağlı olarak hayat boyu değişir. Bu faktörler; halsizlik, stres, hastalık, doğum ve ilişki problemlerini içerir. Bir değişikliğin ardında yatan nedeni anlamak onunla başa çıkmanın ilk adımıdır. Doğal tedavi yöntemleri, genel sağlık durumunuzu güçlendirip kendinizi en iyi şekilde hissetmenizi sağlayarak faydalı olabilir.
İnsan davranışlarıyla ilgili bir çok hususta olduğu gibi cinsel ihtiyaçlarımız konusunda da hepimiz farklılıklar içeririz; neyin “normal” olduğu konusunda bir kural yoktur. Cinsel isteğin düşük olması, siz ve eşiniz ilişkinizdeki cinsellik miktarından memnun olduğunuz sürece endişe verici bir durum teşkil etmez. Ancak, cinsel ilişkiye karşı ilginin azalması temelde başka bir problem olduğuna teşkil ediyor olabilir. Artrit ve diyabet gibi fiziksel hastalıklarla, depresyon ve diğer psikolojik güçlükler libidoyu azaltabilir.
Bir takım antidepresanlar ve tansiyon ilaçları da dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar cinsel isteği azaltabilir. İleri yaşta bazı erkekler, cinsel olarak uyarılma veya ereksiyonu koruma konusunda zorluk çekebilir. Menopoz geçirmiş kadınlar, vajinadaki kuruluktan veya hormonlara bağlı değişikliklerden kaynaklanan rahatsızlıklardan dolayı cinsel ilişkiye girmek istemeyebilirler.

Tedavi

Aromaterapi: Ylang ylang ve misk adaçayı yağları gevşemeye sebep olabilir. Isparta gülü yağı geleneksel olarak cinsel arzuyu harekete geçirmekle bağdaştırılırken, sandal ağacı ve ıtır çiçeğinin depresyonu bastırıp arzuyu teşvik ettiği söylenir. Hamileliğin ilk 20 haftasında adaçayı kullanmayın.

 • Sükunet ve ahengi sağlamak amacıyla ( cinsel sorunları çözümlemek için bu ön koşul teşkil etmektedir) dörder damla ylang ylang ve adaçayı yağını veya dörder damla sandal ağacı ve ıtır çiçeği yağını karıştırarak bir yağdanlığa koyun veya tek başına dört damla Isparta gülü yağı kullanın. Tercih ettiğiniz yağlardan bir kaçdamla yatak örtünüze de serpiştirebilirsiniz.
 • İki buçuk çay kaşığı tatlı badem yağı veya başka bir soğuk baskı bitkisel yağa ikişer damla ylang ylang ve adaçayı yağı ile üç damla ıtır çiçeği yağı ekleyin ve bunu eşinizin sırt, bacak ve karnına masaj yapmak için kullanın.
 • Enerji arttırmak için ikişer damla ylang ylang ve adaçayı ile üç damla ıtır çiçeği yağını akşam küvet suyunuza katın.
 • Alkol ve sigara libidoyu azaltabileceğinden tüketmekten kaçının.

Bunu Biliyor muydunuz?  Giseng kökü, merkezi sinir sistemini ve seks  hormonu salgılayan bezleri harekete geçirir; bu özelliği bir gençleştirici ve afrodizyak olduğu konusundaki ününü açıklayabilir.

Libido Kaybı İçin Önlem Alın

 • Endişelerinizi eşinizle paylaşın ve onu da tedavi planınıza dahil edin.
 • Cinsel enerjinizdeki eksiklik konusunda fazla kaygılanmamaya çalışın, anksiyete sorunu körükleyebilir.
 • Derin nefes alma, yaratıcı tahayyül veya diğer rahatlatıcı stres yönetimi teknikleri uygulayın.
 • Genel ve cinsel enerjiyi artırmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Bu aynı zamanda anksiyeteyi gidermeye ve vücudunuzun daha çok farkına varmanıza da yardımcı olur.
 • Uykunuzu alın. Yorgunluk cinsel isteksizliğin en büyük nedenlerinden biridir.

Bitkisel İlaçlar:
Cinsel isteksizliğe bazı bitki çayları veya tentürleri yararlı olabilir. Ancak ilaç kullanıyorsanız, alerjiniz varsa yada şüpheleniyorsanız önce doktorunuza danışmalısınız.

 • Kadınlar akşamları bir bardak ahududu yaprağı çayı veya yarım bardak suyun içine birkaç damla damlattıkları ahududu yaprağı tentürü içmelidir. Bir başka yararlı bitkide hayyıttır, ancak hormon tedavisi görüyorsanız bunu kullanmayın. Melek otu, meyankökü, ısırgan otu, frenk inciri kabuğu ve yaban yulafı karışımlarıyla hazırlanan bir tentürden birkaç damla veya bu karışımın çayı canlılığı arttırabilir.
 • Rahatlamaya yardımcı olması için, hem kadın hem erkek papatya veya mine çiçeği gibi yatıştırıcı bir bitkiyle hazırlanmış bir çaydan günde bir bardak içebilir.
 • Damiana, cüce palmiye, tarçın, meyankökü ve zencefille hazırlanmış bir bardak çay veya bunlarla hazırlanmış tentürden birkaç damla kullanmak erkeklerin libidosunu arttırır.

Beslenme:
Kötü beslenme büyük bir olasılıkla bir çok kişide cinsel isteksizliğin altında yatan nedeni oluşturmaktadır.

 • A, B ve E vitaminleri, magnezyum, manganez, çinko, temel yağ asitleri ve protein bakımından zengin yiyecekler tüketin. Bunlar seks hormonu üretimi ve üreme organlarının sağlığını korumak açısından önemlidir.
 • Azami vitamin ve mineral alımı açısından hergün çiğ sebze meyve yiyin.
 • Aşırı alkolden kaçının; cinsel performansı zayıflatır.

Diğer tedavi yöntemleri: Aile terapisi; cinsel istek kaybının bir ilişki probleminden kaynaklandığı veya ilişkide strese yol açtığı durumlarda hatırı sayılır katkılarda bulunabilir. Psikoterapi de etkili olabilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekli

 • Eşinizle olan ilişkiniz olumsuz bir şekilde etkileniyorsa.
 • Temelde başka bir rahatsızlık olduğundan şüpheleniyorsanız veya başka bir rahatsızlık için ilaç kullanıyorsanız.
 • Başka belirtilerinizde varsa ilişki sırasında yada sonrasında ağrı gibi.
 • Kendinizi depresif hissediyorsanız.
 • Sorun aniden ortaya çıktıysa.

Önerilen Makaleler