CİLDİNİ DOĞRU BESLE

Şüphesiz ki biz kadınlar hatta siz erkekler yani hepimiz tüm insanlar güzel ve sağlıklı bir cilt istiyoruz bunun için de çeşitli yöntemler uyguluyoruz. Bilimsel araştırmalar mükemmel bir cilt için doğru beslenmenin önemini vurgularken mankenler de sağlıklı ve güzel ciltlerinde beslenme düzenlerinin etkisinin büyük olduğunu söylüyor.

Güzel ve sağlıklı bir cilt için altın anahtar; cildinin nem ve antioksidan kapasitesini arttır!

Cildin nem kapasitesini yeterli su tüketimi ile arttırabilirsin. Kabaca günde 8- 10 su bardağı su tüketmen senin için yeterli olacak. Su, vücudundaki toksik öğelerin uzaklaştırılmasını sağlayacak ve cildinin nem oranını arttırarak nemli, sağlıklı ve genç bir cilt görünüme kavuşmanı yardımcı olacak. Burada dikkatini çekmek istediğim nokta ise sıvı değil su tüketimi. Çay, kahve gibi diüretik içecekler vücudun nem kapasitesini arttırmayacağı gibi daha da azaltacak. Bu yüzden günde 8-10 su bardağı sadece su tüket.

Cildinin antioksidan kapasitesini ise vitamin ve mineraller sayesinde arttırabilirsin. Antioksidan besinler cildini kirleten, yıpratan ve yaşlandıran etkenlere karşı asi savaşçılar. Bu savaşçılardan her birinin özel uzmanlık alanlarına bakacak olursak;


C Vitamini: Cildini zararlı güneş ışınlarından, sigara gibi zararlı çevresel etkenlerden; kısacası bütün serbest radikallerden koruyacak. Cildinin esnekliğini arttırıp kırışıklık oluşumunu bir miktar engelleyecek olan kolajen üretimine yardımcı olacak. Kan dolaşımını olumlu etkileyecek. Yaralanma ve iltihaplanmalarda iyileşme sürecini destekleyecek. C Vitamini depo edilmediği için günlük C Vitamini alımına oldukça dikkat et.

‘C Vitamini almak için ne tüketmeliyim?’ diyorsan: Portakal, mandalina, kivi, maydanoz, yeşilbiber, kuşburnu gibi besinleri diyetinden eksik etme derim ☺

E Vitamini: Cilt kanserine karşı koruyucu, kan dolaşımı ve normal kan pıhtılaşmasını desteklediği için ciltte iz oluşmasını engelleyen ve mevcut izlerin görünümünü azaltıcı etki gösteren mükemmel vitamin. Diyetini yağlı tohumlardan ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden zenginleştirerek E Vitamini alımını arttırmalısın.

A Vitamini: Cildi koruyan epitel dokunun bütünlüğü için gereklidir. Cildin kurumasını engeller. Havuç, kayısı, balkabağı, koyu yeşil yapraklı sebzelere diyetinizde yer vererek A vitamini gereksinmeni karşıa.

Demir: Hücrelere oksijen taşır ve kan dolaşımını hızlandırarak ışıldamana yardımcı olur ☺ Et, kuru baklagiller ve sebzeler demirden zengindir.

Cildinin nem ve antioksidan kapasitesini artırdıktan sonra iki önemli nokta ile güzellik hep seninle olacak. İlk olarak alkol ve sigara tüketimini sınırlandırmalısın ikinci olaraksa; sindirim sisteminin konforu cildin için de ekstra önemli. Mükemmel bir cilt için iyi işleyen bir sindirim sistemi şart.

Mükemmel sindirim sistemi için ağustos sayısını lütfen bekleyin ☺

Güzelliğinizle ışıldadığınız sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

Önerilen Makaleler