BÜYÜME HORMONU ve YAĞ YAKIMI

İngilizcesi Human Growth Hormone (HGH) olarak geçen büyüme hormonu özellikle fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenenler arasında son yıllarda oldukça popüler bir konu haline geldi. Sebebi ise, tüm vücut aktivitelerini etkileyen yapısı sayesinde büyüme hormonu vücutta düzgün ve sağlıklı bir şekilde salgılandığı zaman çok daha kısa antrenmanlar ile iyi bir gelişim sağlanabiliyor. Yapılan araştırmalar, vücuttaki doğal büyüme hormonunun doğru şekilde tetiklenmesi sayesinde, kas gelişiminde %50, yağ yakımında ise %20’ye varacak verim elde edilebileceğini öne sürmüştür.

Peki, bu kadar önemli bir hormonu vücudumuzda daha fazla salgılayabilmemiz için biz ne yapmalıyız?

Öncelikle, HGHMagazine.com sitesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Dr. Michael Reed’in   ‘Two Habits That Stop Natural HGH Production’ başlıklı makalesinde önemle üzerinde durduğu iki zararlı alışkanlıktan bahsedeceğim.

Antrenman sonrası en az 2 saat şekerli besin tüketmeyin.

Antrenman sonrası, yüksek oranda basit şeker içeren yiyecek veya içecek tüketmeniz halinde, vücutta kan şekeri yükselir ve bu durum büyüme hormonunun salgılanmasını büyük oranda azaltır. Virginia Üniversitesi araştırma ekibinin yayınladığı habere göre, yağ yakmayı belirleyen en önemli etkenin yoğun antrenman olduğu bilinse de esas yağ yakımı antrenman sonrası dinlenme sırasında gerçekleşmektedir. Dolayısıyla, büyüme hormonunu maksimuma çıkarabilmemiz için antrenman sonrası geçireceğimiz iki saate ve tüketeceğimiz besinlere çok dikkat etmemiz gerekir. 

Yatmadan 1,5 saat önce karbonhidratları kesin.

Düzenli ve derin bir şekilde yapılan uyku, büyüme hormonunu en çok salgılatan unsurdur. Uykuya daldıktan sonraki 30 ila 70 dakika arasında büyüme hormonu salgılanmaya başlar ve sabaha karşı saat 5-7 civarında azamî seviyeye ulaşır. Fakat yatmadan önce tüketilen karbonhidratlar maalesef bu işlevi bozar. İnsülinin esas tetikleyicisi karbonhidratlardır. Büyüme hormonu ise insülinin zıttı bir hormondur. Eğer karbonhidrat alıp yatarsanız, kan şekerinizde yükselme meydana gelir böylece vücudunuz büyüme hormonu yerine insülin salgılamaya başlar. Lütfen unutmayın: Kandaki aşırı insülin kilo almamızın en önemli nedenidir! Karbonhidratların yanlış zamanda ve çok fazla tüketilmesi insülin salgılanmasını arttırır ve vücudu yağlandırır.

Büyüme hormonunun tam verimli şekilde salgılanabilmesi için;

Derin ve uzun bir uykuya ihtiyaç vardır.
B ve C vitaminleri yoğun şekilde tüketilmelidir.
Kan şekerinin düşük seviyede tutulması sağlanmalıdır.
Vücuda gerekli amino asitlerin alınması sağlanmalıdır.
Antrenmanlar kısa ve şiddet prensipleri uygulanarak yapılmalıdır.

Büyüme hormonu sentetik olarak da piyasada bulunabilmekte fakat kullanımı çok zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Vücutta bulunan kanserli hücrelerin hızla büyüme ve dağılmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple eğer kullanılacaksa doktor kontrolünde kullanmaya lütfen dikkat edelim.

KAYNAK:

Dr. Michael Reed, <http://www.hghmagazine.com/2-habits-that-immediately-stop-natural-hgh-production/>, (SGT: 18.12.2012).

Önerilen Makaleler