BU YIL RAMAZAN AYINDA EKSTRA FİTİZ!

Yılın en sevdiğim ayı hoş geldi! Hem yaz keyfi hem de ramazan huzuru şu günlerde bir arada. Bunu sağlıklı yaşam için fırsata dönüştürmekte tabii ki senin elinde.
Ramazan ayı; ruhsal ve bedensel olarak arınma zamanı olarak değerlendirilebilir. Bu durum oruç tutmayan ve tutan siz değerli okurlarımız için kesinlikle fark etmemeli. Bayram sonrası fit bir tatil için bir aylık fırsata dönüşmeli ☺
Bir Aylık Arınma Sürecinde;
Sıvı Alımını Önemse
Canlılığımızın sürdürülebilmesi için en önemli diyetsel öge su. Vücudumuz; ter, idrar, solunum yolu ile sürekli sıvı kaybediyor. Yaz aylarında artan sıcaklık ile doğru orantılı olarak kayıpta haliyle artıyor. Bu kaybı telafi etmenin yolu ise günlük minumum 2 lt su tüketmekten geçiyor. Oruç tutmuyorsan tüm gün boyunca belirli aralıklarda tüketmen, oruç tutuyorsan 1 litresini sahur ve iftarda, 1 litresini ise aradaki zaman diliminde tüketmen gerekiyor. Burada dikkat etmen gereken şey ise içtiğin çaylar, kahveler sıvı alımını desteklemek yerine diüretik etki göstererek olumsuz etkiliyor.
Tam Tahılla Tam Doygunluğun Tadına Var
Ekmek her zaman olduğu gibi bu ayda da diyetimizin baştacı. Sağlıklı ve fit bir vücut için ise ekmeğin tür ve miktarı çok önemli. Tam tahıl taneleri içerdiği yüksek lif ile uzun süre tok kalmanı sağlayıp iştah kontrolüne yardımcı oluyor. B vitaminleri ile de özellikle uzun süreli açlıklarda olumsuz etkilenen sinir sistemini destekliyor. Uygun miktarda tükettiğinde ise fit kalmana yardımcı oluyor.
Öğün Sıklığını İyi Belirle
Ara öğünün iştah kontrolü, metabolizma hızı dolayısıyla kilo kontrolü üzerine olumlu etkileri çok net. Oruç tutmuyorsan uzun yaz günlerinde güne keyifli bir kahvaltı ile başlamalı sonrasında 2-3 saat aralıkla vücuduna besin girişi sağlamalısın. Oruç tutuyorsan da muhakkak sahur yapmalı ve iftar ile sahur arası için 2 ara öğün planlamalısın.

Minumum 5 Porsiyon Meyve Sebze Tüket

Fit, sağlıklı ve güzel bir vücut için diyetin; vitamin, mineral ve lif yönünden zengin olmalı. Gerekli vitamin, mineral ve lifi vücuduna almanın en tatlı ve keyifli yoluysa meyve sebze tüketmekten geçiyor. Kahvaltı ve akşam yemeğinde ya da sahur ve iftarda muhakkak sofranda sebze bulunsun. Bu ay her yerde karşımıza çıkan Ramazan tatlılarının yerine ise en güzel tatlı olan meyveler ara öğünün olsun.
Gün boyu enerjik ve tok hissetmeni sağlayacak 2 tarifim var!
Ramazan Rüyası
*127 kal *8,4 gr protein
*1,3 gr yağ *21,2 gr karbonhidrat
İçindekiler

  • 1 su bardağı light süt
  • 1 adet hurma
  • 1 tatlı kaşığı kakao

Süt, hurma ve kakaoyu birleştir. 30-40 sn blenderdan geçir. Seni gün boyu tok tutacak Ramazan Rüyası hazır. Eğer oruç tutuyorsan sahur sonrası için şahane bir alternatif olabilir.
Muzlu Fit Milkshake
*189 kal *9.3 gr protein
*3,4 gr yağ *30,6 gr karbonhidrat
İçindekiler

  • 1 su bardağı light süt
  • 1 orta boy muz
  • 3 adet badem
  • 1 çay kaşığı tarçın

Süt, muz ve bademi birleştir. 30-40 sn blenderdan geçir. Gün boyu tok ve ömür boyu fit kalmana yardımcı olacak Muzlu Fit Milkshake hazır.

Önerilen Makaleler