BİSCOTTİ! BİR İTALYAN KLASİĞİ

İtalyanca iki kere pişirmek (bis-cotti) anlamına gelen biscotti ; tazeliğini daha doğrusunu gevrekliğini uzun süre koruduğu için kadınların savaşa giden eşlerinin yanına koymak üzere yaptığı ve geçmişten günümüze popülerliğini hiç kaybetmeden gelen bir İtalyan lezzetidir.
İtalyanları bilmem ama benim biscottim şöyle bol kuru üzüm ve fındıklı olmalı. Evde hep bulundurmaya çalıştığım, bitmesin diye gözünün içine baktığım,yemelere doyamadığım bir kurabiye benim için.
E bir kurabiyeyi bu kadar sevip de vazgeçemiyorsam o halde ben de tarifini sağlıklı hale getirmeliyim dedim ve tarif üzerinde birkaç değişiklik yaptım. İşte size FitBiscotti tarifim.
FitNot :
Kuru üzüm; böbrek işlevlerini artırır. Karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkilidir. Kanın temizlenmesine yardım eder ve kanı sulandırarak kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Malzemeler:
2 adet yumurta
½ sb pekmez
½ sb sıvı yağ
1 sb tam buğday unu
1 sb yulaf unu
½ sb kuru üzüm
½ sb iri çekilmiş fındık
½ pk kabartma tozu
Hazırlanışı :
Yumurta, pekmez ve sıvı yağı derin bir kasede iyice çırpın.Bütün kuru malzemeleri başka bir kapta iyice karıştırarak yumurtalı karışıma ekleyin ve güzelce yoğurun. Yağlı kağıt serilmiş fırın kabına yayın ve önceden 180 dereceye ısıttığınız fırında yaklaşık 25 dakika pişirin.
İstediğiniz ölçülerde dilimleyerek yan yüzeyleri çevirin ve 5’er dakika daha tekrar fırınlayın . Sıcakken üzerine biraz bal gezdirebilirsiniz.
Afiyet Olsun!
 

Önerilen Makaleler