Bırak Soğuk Algınlığıyla bitkiler baş etsin
 
İlaçların bir çırpıda ortadan kaldırdığı hastalıkların yanında bir de yan etkisiyle meydana gelen sorunlar var. Yan etkileri, yararından fazla olan ilaçların bulunduğu günümüzde, alternatif tıpta kendinizi bulabilirsiniz. İlaç kullanmak yerine doğal çözümler bulabileceğiniz, basit sorunları ortadan kaldırabileceğiniz bitkilerle kendi doğal ilacınızı yapın. Bitki çayı hazırlar gibi hazırladığınız bu tarifler, zamanla yolculuğa çıkmanıza yardımcı olacak. İlacın keşfedilmediği zamanlarda hastalıklar nasıl baş ediliyordu sorusunu kendiniz cevaplayacaksınız.
 
Adaçayı ve misk adaçayı
Sindirim sorunları hayatımızı altüst eden bir durum olmaktan çıksın istiyorsan. İlaç kullanmaktan da pek haz etmiyorsan ya da yorgunluk ve gece terlemelerine karşı bir çare arıyorsan bir fincan çayımızı içmen etkili olabilir.  Ada çayı ve Misk ada çayı sana bu sorunlarında yardımcı olacak, rahatlatıcı doğal yolu sunmakta.
 
– Yararları arasında ada çayı terlemeyi bastırmada etkili olduğundan, bununla beraber gelen gece terlemesine karşı, sıcak basması ve benzeri menopoz belirtilerinin etkilerini de hafifletmekte son derece etkilidir. Ada çayının her iki türü de hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarına karşı etkili olabilir.
Ağız sorunlarına:  Taze ada çayından yapılmış yoğun bir çay, harici olarak kullanıldığında, ağrı dindirici ve antiseptik özelliklere sahip ağız çalkalama suyu ve gargara görevini üstlenir.
Hazırlanışı:
Bir litre kaynar suya 20g kurutulmuş ada çayı veya misk ada çayı yaprakları koyulur. 10-15 dakika bekletilir ve süzülür. Günde 1-2 fincan içilebilir.
Ağrılı diş etleri ve boğaz tedavisinde
Harici olarak kullanımda sabah ve akşam olacak şekilde, günde iki kere ağızda gargara yapılabilir.
 
BELİRTİLER DEVAM EDERSE HEKİME DANIŞILMALIDIR
Dikkat Edilmesi Gerekenler:
  • Adaçayı ve misk ada çayı yapraklarının uzun süre kullanılması sakıncalıdır.

  • Adaçayının uçucu yağı ağızdan kullanılmamalıdır.

  • Çocuklardan uzak tutulmalıdır.

  • Hamile veya emziren kadınlar kullanmaktan kaçınmalıdır.

  • Ada çayı hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) tedavisini ve antikonvülsan (çırpınmaya karşı) tedavileri ters etkileyebilir.

Önerilen Makaleler